Svet

Britský minister Cameron vyzval Kongres USA, aby schválil novú pomoc pre Ukrajinu

Bývalý britský premiér je na prvej návšteve USA vo funkcii ministra zahraničných vecí.

„Nemám obavy o silu a jednotu, konsenzus a statočnosť ukrajinského ľudu… Obávam sa, že neurobíme to, čo musíme,“ povedal Cameron na bezpečnostnej konferencii mimovládnej organizácie Aspen Institute. „Musíme zabezpečiť, aby sme im poskytli zbrane, ekonomickú, morálnu a diplomatickú podporu, ale predovšetkým vojenskú podporu, ktorá môže niečo zmeniť,“ dodal, informuje podľa agentúry AFP TASR.

Po stretnutí s Antonym Blinkenom zdôraznil potrebu pomáhať „Ukrajine všetkými možnými spôsobmi, aby sa ubránila Putinovej nezákonnej invázii“. Napriek tomu, že sa ukrajinskej armáde počas protiofenzívy zväčša nepodarilo preraziť ruské obranné línie, podľa šéfa britskej diplomacie „došlo k pokroku“. AFP pripomína, že výsledky protiofenzívy spochybnili pokračovanie masívnej pomoci západných krajín pre Ukrajinu.

„Ak sa pozriete na celkový obraz toho, čo sa deje medzi Ukrajinou a Ruskom, je to pre Putina obrovská porážka,“ skonštatoval Cameron.

Republikáni v Senáte amerického Kongresu v stredu zablokovali žiadosť Bieleho domu o núdzovú pomoc v hodnote 106 miliárd dolárov určenú predovšetkým pre Ukrajinu a Izrael. Zablokovanie pomoci podľa AFP predstavuje porážku pre amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý v stredu varoval Kongres, že Putin sa na Ukrajine nezastaví.

„Mali by sme schváliť tieto peniaze pre Ukrajincov… Mali by sme ich podporiť a zabezpečiť, aby to bol Putin ten, kto prehrá, pretože ak sa tieto peniaze neodhlasujú, budú sa usmievať len dvaja ľudia – Putin a (čínsky prezident) Si Ťin-pching,“ povedal britský minister zahraničných vecí. „A neviem ako vy, ale ja nechcem dať ani jednému z týchto ľudí vianočný darček,“ doplnil.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com