Slovensko

V Prahe sa uskutoční významný summit: Bude na ňom mať svoje zastúpenie aj Slovensko?

V Prahe sa vo štvrtok začne dvojdňové neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO. Počas prvého dňa čaká politikov spoločenský program na Pražskom hrade, samotné rokovanie sa uskutoční v piatok.

Medzi hlavné témy bude patriť pomoc Ukrajine či príprava rozhodnutí na júlový summit vo Washingtone. Slovensko na stretnutí zastupuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár, informuje spravodajkyňa TASR.

Pri príležitosti tejto schôdzky sa uskutoční viacero ďalších podujatí či rokovaní. Jedným z nich je konferencia v českom Senáte, ktorú organizuje jeho predseda Miloš Vystrčil. Okrem neho v debate vystúpi šéf českej diplomacie Jan Lipavský a jeho rezortní partneri z Fínska a Poľska. Hlavný prejav prednesie generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Ešte predtým bude šéf Aliancie rokovať s predsedom českej vlády Petrom Fialom, na Pražskom hrade ho neskôr prijme aj český prezident Petr Pavel. Ten mu následne udelí štátne vyznamenanie – Rad T. G. Masaryka III. triedy. Pavel potom bude na hrade hostiť všetkých ministrov či iných zástupcov krajín NATO.

Viacero rokovaní v Prahe vo štvrtok čaká amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena. Dopoludnia s Lipavským podpíše memorandum o spolupráci v boji proti dezinformáciám, stretne sa aj so šéfkou českého rezortu obrany Janou Černochovou a prijme ho tiež prezident republiky.

Neformálne rokovanie šéfov diplomacií krajín NATO je najväčšou akciu Aliancie v Česku od summitu NATO v roku 2002. Český rezort diplomacie podotkol, že takzvaná “ministeriáda” je po summite NATO najdôležitejším bezpečnostno-politickým zasadnutím Aliancie mimo Bruselu. Konanie schôdzky v ČR je podľa Lipavského uznaním kreditu Česka ako spoľahlivého partnera NATO.

S dvojdňovou akciou súvisia aj zvýšené bezpečnostné opatrenia v centre Prahy. Polícia avizovala, že nasadí stovky svojich príslušníkov z rôznych útvarov. “Budeme zaisťovať bezpečnosť desiatok delegácií a opatrenia budú primárne smerovať na miesta, kde sa uskutočnia rokovania,” napísala v stredu na sociálnej sieti X.

Obyvatelia a návštevníci Prahy môžu pri presune väčšieho množstva kolón zaznamenať mierne dopravné komplikácie. Z dôvodu tejto udalosti bude tiež vo štvrtok od 13.00 hod uzavretý celý areál Pražského hradu.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com