Svet

Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil útok na iránsky konzulát v Sýrii

Pri útoku zahynulo najmenej 13 osôb.

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok odsúdil pondelkový útok na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask, pri ktorom zomrelo najmenej 13 ľudí, uviedol jeho hovorca. TASR prináša informáciu na základe spravodajstva agentúry AFP.

Guterres pripomenul zásadu nedotknuteľnosti diplomatických a konzulárnych zariadení aj ich personálu. „Tento princíp je nutné rešpektovať v každom prípade, v súlade s medzinárodným právom,” dodal Guterresov hovorca Stéphane Dujarric.

Pri útoku, z ktorého Irán obvinil Izrael, zahynulo najmenej 13 osôb. Iránske Revolučné gardy uviedli, že v Damasku prišiel o život aj brigádny generál Mohammad Rezá Záhedí, jeden z veliteľov jednotiek Kuds. Zahynul aj jeho zástupca, brigádny generál Mohammad Hádí Hádží Rahímí.

Iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí pohrozil útokom

Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí pohrozil v utorok Izraelu za smrť dvoch iránskych generálov odvetou. Útok už predtým odsúdil aj iránsky prezident Ebráhím Raísí, ktorý ho označil za „zbabelý zločin”.

Tel Aviv opakovane cieli na vojenských predstaviteľov Iránu, ktorý podporuje militantné skupiny bojujúce proti Izraelu. Podľa agentúry AP však skutočnosť, že pondelkový útok zasiahol diplomatickú misiu, signalizuje stupňovanie konfliktu.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com