Svet

Radnica v Moskve nepovolila pochod na pamiatku Alexeja Navaľného a Borisa Nemcova. Odvolala sa na covidové obmedzenia

Po správe o Navaľného smrti začali ľudia v desiatkach ruských miest nosiť kvety k improvizovaným pomníkom, často k pamätníkom obetiam politických represií.

Moskovská radnica zamietla žiadosť o povolenie pochodu na pamiatku ruských opozičných politikov Alexeja Navaľného a Borisa Nemcova. Odvolala sa pri tom na obmedzenia súvisiace s chorobou COVID-19.

Informovala o tom vo štvrtok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), pričom citovala vyhlásenie Andreja Nečajeva, predsedu strany Občianska iniciatíva (GRANI), ktorá požiadala o povolenie podujatia naplánovaného na 2. marca.

RFE/RL doplnila, že radnica v meste Barnaul medzičasom odvolala svoje povolenie na konanie zhromaždenia na pamiatku Borisa Nemcova, ktoré predtým odsúhlasila. Podobné podujatie zakázali aj úrady v Novosibirsku – svoje rozhodnutie zdôvodnili tým, že organizátor bol údajne v kontakte s nadáciou Fond boja proti korupcii (FBK), založenou pred rokmi Navaľným a pred časom vyhlásenou v Rusku za extrémistickú.

Opozičný politik Boris Nemcov bol zavraždený 27. februára 2015 v centre Moskvy, na moste cez rieku vzdialenom asi 100 metrov od hradieb Kremľa. Vykonávatelia tejto vraždy boli síce odsúdení, ale jej objednávateľov sa vyšetrovateľom nepodarilo identifikovať.

Na zhromaždenia chodievali tisícky ľudí

V deň výročia vraždy charizmatického Nemcova sa v Rusku zvykli konať zhromaždenia na jeho pamiatku. Pred zákazom masových zhromaždení počas pandémie COVID-19 na ne chodievali tisíce ľudí. V posledných rokoch však ruské úrady čoraz častejšie – pod rôznymi zámienkami – zakazujú ľuďom zhromažďovať sa, doplnila stanica RFE/RL.

Smrť opozičného vodcu Alexeja Navaľného oznámili väzenské úrady 16. februára. Niekoľko dní pred smrťou ho vedenie väzenského tábora IK-3, známeho aj ako Polárny vlk, opäť – už 27.-krát od nástupu na výkon trestu – poslalo do trestnej cely – tentoraz s ešte prísnejším reštriktívnym režimom.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová vo štvrtok informovala, že podľa lekárov bola Navaľného smrť prirodzená. Spolupracovníci, ale aj príbuzní Navaľného vinia zo zodpovednosti za jeho smrť šéfa Kremľa Vladimira Putina, pre ktorého boli Navaľnyj i Nemcov úhlavnými politickými nepriateľmi. Podľa ľudskoprávneho projektu OVD-Info polícia zadržala viac ako 350 ľudí, ktorí si prišli uctiť pamiatku Navaľného.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com