Slovensko

Eurokomisia poslala Slovensku dva listy. Varuje, že môžeme prísť o peniaze z EÚ, tvrdí PS

V liste z 24. januára 2024 sa údajne píše, že Komisia nenašla žiadne podobné znaky novely Trestného zákona s trestným právom v Rakúsku či ďalších európskych krajinách.

Európska komisia poslala Slovensku ďalšie dva listy týkajúce sa novely Trestného zákona. Informoval o tom Michal Šimečka na tlačovej konferencii. Strana PS však neodpovedala na otázku, ako sa k listom dostala.

V listoch Komisia podľa hnutia žiada vládu, aby odstránila „rozpor Trestného zákona vo vzťahu k európskemu právu a pozastavenie skráteného legislatívneho konania“. Inak Slovensku hrozia sankcie v podobe žaloby na Európskom súdnom dvore či obmedzenia eurofondov.

V liste z 24. januára 2024 sa údajne píše, že Komisia nenašla žiadne podobné znaky novely Trestného zákona s trestným právom v Rakúsku. Koaliční predstavitelia však dlhodobo deklarujú, že sa Slovensko zmenou trestných kódexov priblíži k iným európskym krajinám, napríklad aj k Rakúsku.

„Počas stretnutia ste uviedli, že ustanovenia umožňujúce sudcom udeliť pokutu alebo zákaz činnosti sa inšpirovali rakúskym, českým alebo nemeckým právom. Nepodarilo sa nám však identifikovať žiadne porovnateľné a rovnako široké ustanovenia v týchto právnych systémoch,“ citoval Komisiu podpredseda európskeho parlamentu Martin Hojsík.

Druhý list vraj adresoval eurokomisár Didier Reynders ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi 8. februára 2024. V tento deň sa schvaľovala novela Trestného zákona v Národnej rade SR.

„Môžeme schudobnieť o miliardy eur“

„Komisár Reynders varuje vládu Roberta Fica a ministra spravodlivosti, aby nehazardoval s budúcnosťou európskych fondov na Slovensku,“ povedal Šimečka a vyzval Borisa Suska, aby informoval, ako sa rezort spravodlivosti vyrovnal s námietkami EK či aké boli jej výhrady.

Ak sa ukáže, že novelu Trestného zákona schválili aj napriek vedomosti o rizikách, minister spravodlivosti Susko by mal podľa Šimečku vyvodiť politickú zodpovednosť.

„Slovensko môže schudobnieť o miliardy eurofondov,“ varoval Hojsík. Hrozí nám, tak ako Maďarsku, že môžeme prísť o peniaze.

Vo štvrtok 8. februára hnutie Progresívne Slovensko informovalo, že Európska komisia pozastavuje hodnotenie štvrtej platby z plánu obnovy pre Slovensko. Ide o sumu vyše 900 miliónov eur.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com