Ekonomika

Ceny ropy klesli po tom, ako izraelská armáda oznámila koniec série útokov na juhu Pásma Gazy

Vyhlásenie izraelskej armády čiastočne zmiernilo obavy o bezpečnosť dodávok z Blízkeho východu.

Geopolitické riziká vrátane obáv z rozšírenia izraelsko-palestínskeho konfliktu minulý týždeň zvýšili ceny ropy o približne šesť percent. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 7.14 h SEČ 81,91 USD (76,04 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke tak klesla o 28 centov (0,34 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s marcovým kontraktom dosiahla 76,57 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje pokles o 27 centov alebo 0,35 %.

V popredí záujmu investorov zostávajú narušenia prepravy v oblasti Červeného mora, kde propalestínski militanti z Jemenu od novembra minulého roka útočia na obchodné lode. Zatiaľ čo situácia na Blízkom východe je stále napätá, nové správy z USA niektoré obavy zmiernili.

Počet aktívnych ropných vrtov v krajine minulý týždeň vzrástol na najvyššiu úroveň od polovice decembra, čo poukázalo na pokračujúci silný dopyt v najväčšej svetovej ekonomike. Domáca produkcia ropy v USA sa zároveň podľa federálneho Úradu pre energetické informácie (EIA) minulý týždeň vrátila na rekordnú úroveň 13,3 milióna barelov denne.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com