Ekonomika

Ceny elektriny sa držia pod hranicou 90 eur za megawatthodinu, mierne zdražel aj zemný plyn

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu sa mierne zvýšili. Ceny elektriny sa však stále držia pod hranicou 90 eur za megawatthodinu, ceny plynu pod úrovňou 30 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny elektriny

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 88 eur za megawatthodinu.

Minulý pondelok si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 85 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra atakovali trhové ceny elektriny 130 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny plynu

Trhové ceny zemného plynu sa počas minulého týždňa menili mierne. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 29 eur za megawatthodinu.

Počas prvých dní uplynulého týždňa stál plyn 28 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 50 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdroj: https://sita.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com