Slovensko

Vyhlásenie generálneho prokurátora Žilinku: Nepodarilo sa ma skrotiť ako divého psa. Prijal som osobné rozhodnutie

Maroš Žilinka podľa svojich slov prijal zásadné osobné rozhodnutie. „Verejnosť sa ho dozvie v pravý čas,“ povedal.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa minulý týždeň obrátila na Ústavný súd so žiadosťou o výklad Ústavy SR z dôvodu existencie ústavného sporu medzi prezidentkou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Tým dôvodom bolo rozhodovanie generálneho prokurátora a jeho námestníkov o návrhoch podľa paragrafu 363. Hlava štátu od generálnej prokuratúry (GP) žiadala všetky rozhodnutia o paragrafe, na základe ktorého možno zrušiť právoplatné uznesenia o vznesení obvinenia. Aj tie, kde GP návrhom vyhovela, aj tie, kde im nevyhovela.

„Generálny prokurátor vyjadril názor, že prezidentka nie je oprávnená podľa ústavy posudzovať kvalitu fungovania ústavnej autority generálneho prokurátora, že nedisponuje ústavnými riadiacimi a kontrolnými právomocami a že ústava podľa neho explicitne nepredpokladá povinnosť súčinnosti generálneho prokurátora vo vzťahu k prezidentke,“ argumentovala kancelária prezidentky.

Maroš Žilinka sa teraz rozhodol reagovať. „Nespochybňujem oprávnenie prezidentky SR podať Ústavnému súdu návrh na začatie konania o výklad ústavy. Návrh je účelový a zapadá do súkolia sústavných útokov,“ vyhlásil.

Čistá hra

Generálny prokurátor zdôraznil, že prezidentka nie je orgánom činným v trestnom konaní. „Nejdem polemizovať o tom, či má alebo nemá pravdu. Ústavnému súdu stanovisko zašleme a budeme rešpektovať jeho rozhodnutie. Mohli sme predísť tomuto divadlu. Je to čistá hra,“ dodal. S prezidentkou si chcel veci osobne vydiskutovať.

Ústava prezidentovi podľa Maroša Žilinku nepriznáva právomoc kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora SR. „Generálny prokurátor nie je zodpovedný prezidentovi SR. Prokuratúra, na čele ktorej stojí generálny prokurátor, nie je súčasťou výkonnej moci, ktorej predstaviteľom je prezidentka,“ zdôraznil Maroš Žilinka.

Prezidentka podľa Maroša Žilinku sústavne živí pochybnosti o tom, že niekto na GP rozhoduje nie v súlade so zákonom. „Nikdy som nerozhodoval s ohľadom na meno, priezvisko a status stíhanej osoby,“ povedal Žilinka s tým, že si stojí za každým rozhodnutím svojím aj svojich námestníkov.

Z rozhovoru s prezidentkou

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v pondelok prezradil aj obsah rozhovoru s prezidentkou ešte spred dvoch rokov. Bolo to v období, keď polícia obvinila policajného exprezidenta Petra Kovaříka.

Zuzana Čaputová sa vraj zaujímala o problematiku „zneužitia právomoci verejného činiteľa“. Generálny prokurátor Žilinka pred novinármi opakovane poznamenal, že prezidentka mala pripravené poznámky na papieri. Potom pridal ešte zopár replík z rozhovoru s hlavou štátu.

Následne naznačil, že sa od Zuzany Čaputovej dozvedel o skoršom stretnutí medzi ňou a špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom, hoci o takom niečom ho jeho podriadený neinformoval. Pokračoval chronologicky analýzou verejných vyhlásení prezidentky za posledné roky, spomína aj jej odpovede na diskusiách počas letných festivalov.

Žilinka prezidentke vyčítal aj jej reakciu po rozhodnutí súdu, ktorý oslobodil Mariana Kočnera spod obžaloby v prípade vraždy Jána Kuciaka a objednávky vrážd prokurátorov. Zuzana Čaputová vtedy napísala, že nie je sama, ktorá „cíti sklamanie a prekvapenie“. Žilinka pripomína, že on sám je v prípade poškodený, keďže aj na jeho hlavu mala byť vypísaná objednávka vraždy. Na vyhlásení však vyčítal, že prezidentka bez znalosti spisu komentovala pocity z rozhodnutia prvostupňového súdu.

Žilinka: Nepodarilo sa ma skrotiť

„Nepodarilo sa ma skrotiť ako takého divého psa na to, aby som stál v jednom šíku s tými, ktorí majú plné ústa akejsi očisty spoločnosti. Ale tá sa musí robiť v súlade so zákonom,“ hnevá sa Maroš Žilinka.

V tejto súvislosti prijal podľa svojich slov vnútorné rozhodnutie, ktoré komunikoval aj s rodinou. „Útoky proti mojej osobe, prakticky denné, ma primäli k tomu, aby osm uvažoval o tom, o čom by som inak neuvažoval.” O aké rozhodnutie ide, však nepovedal. Verejnosť bude podľa neho včas informovaná.

„To je nevídané a neslýchané, že si toto vôbec niekto dovolí povedať,“ vyhlásil Maroš Žilinka v súvislosti s informáciami, že mal koordinovať prácu tímu Oblúk. S touto správou prišli včera na tlačovej besede Demokrati.

Juraj Šeliga na tlačovej konferencii prezentoval vyjadrenie úradu inšpekčnej služby, ktoré podľa neho potvrdzuje existenciu dôkazov o podozreniach, že generálny prokurátor Žilinka sa skutočne stretával s tímom Oblúk. Odvolával sa na stanovisko úradu inšpekčnej služby.

„Z tohto vyjadrenia policajnej inšpekcie je zrejmé, že existujú dôkazy o tom, že u Žilinku sa spolu s tímom Oblúk koordinovali, plánovali, čo budú robiť, a pripravovali si spôsob, akým budú diskreditovať vyšetrovateľov, ktorí odkrývali závažné kauzy Roberta Fica. Toto sú závažné podozrenia. Som zvedavý, či tí, ktorí tu vykrikovali o ,čurillovskej mafii‘ – Boris Kollár alebo Fico –, budú dnes kričať o ,Žilinkovej mafii‘,“ povedal Juraj Šeliga.

Žilinka tieto tvrdenia jednoznačne odmietol. „Ak máte dôkazy, tak ich predložte, ale ak nie, tak neklamte a nezavádzajte verejnosť a nevylievajte na nás vedrá špiny,“ vyhlásil.

„Svetlo zostane svetlom aj vtedy, keď ho slepý nevidí,“ uzavrel tlačovú besedu bez možnosti otázok citátom Leva Nikolajeviča Tolstého.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com