Komentáre

Ukrajinci si urobili z ruských lodí pri Kryme strelnicu (82. týždeň vojny)

Rusko podľa analýzy Forbes Ukrajina vynaložilo od začiatku vojny deväť miliárd dolárov na delostreleckú muníciu a 21,1 miliardy na strely s plochou dráhou letu a balistické rakety použité pri útokoch na Ukrajinu.

Pondelok 11. 9. 2023 (564. deň vojny)

Ukrajinci majú naspäť strategické vrtné veže

Ukrajinská vojenská spravodajská služba a špeciálne jednotky oslobodili štyri strategicky dôležité ťažobné plošiny Boika v Čiernom mori pri Kryme. Od roku 2015 ich okupovali ruské sily a používali ako základne pre útoky vrtuľníkov. Okrem toho plošiny slúžili aj pre ich rádiolokátory. Ukrajina tak de facto začala oslobodzovať územie Krymu.

Podľa ruských zdrojov ukrajinské drony v pondelok útočili v Kurskej, Belgorodskej, Rostovskej a Moskovskej oblasti. Na druhej strane Rusko zaútočilo na Ukrajinu dvanástimi dronmi Shahed-136, pričom ukrajinská strana všetky zostrelila.

Rusko ani Ukrajina aktuálne nevidia žiaden priestor na mierové rokovania.

Nemecko prostredníctvom spoločnosti Rheinmetall dodá Ukrajine ďalších 40 bojových vozidiel pechoty Marder.

V Rusku je v dôsledku vojny nedostatok pracovných síl v odvetviach, ktoré nesúvisia s obranným priemyslom. Najhoršia situácia je v IT sektore, ktorý má okrem dopadov vojny aj ďalší problém. Viac ako každý desiaty pracovník IT sektora totiž opustil Rusko, aby sa vyhol mobilizácii. Celkovo ich z Ruska odišlo až 100-tisíc. Je to päťnásobne viac ako počet Ukrajincov, ktorí opustili Ukrajinu, aby sa vyhli brannej povinnosti.

Ukrajinské jednotky pokračovali v postupe na juh od obce Robotyne na západe Záporožskej oblasti, ako aj v južnom smere pri Bachmute.

Po medializovanej operácii ukrajinských špeciálnych služieb, počas ktorej ruský pilot cielene odovzdal ruský vrtuľník Mi-8 ukrajinskej spravodajskej službe, sa o 70 percent zvýšil počet ruských vojakov, ktorí sa chcú vzdať.

Utorok 12. 9. 2023 (565. deň vojny)

Rusi idú brániť Moskvu po novom

Televízna stanica CNN uviedla, že Biely dom čoskoro rozhodne o poskytnutí striel ATACMS Ukrajine. Informáciu získala od dobre informovaných zdrojov.

Ruská protivzdušná obrana prekonfiguruje umiestnenie systémov Pancir v Moskve. Presúva ich zo striech budov do predsunutých oblastí na umelo vyvýšene veže, aby zefektívnila ochranu pred útokmi ukrajinských dronov.

V Rumunsku začali s výstavbou úkrytov pre obyvateľov dedín na brehu Dunaja, ktorých ohrozuje ruské ostreľovanie ukrajinských prístavov.

Ukrajinskej strane sa podarilo vrátiť domov ďalších 13 detí, ktoré ruské úrady v rozpore s medzinárodným právom zavliekli do Ruska, Bieloruska a na okupované územia.

Rusko neustále pokračuje v páchaní vojnových zločinov útokmi samovražedných dronov a striel s plochou dráhou letu na ukrajinskú civilnú potravinovú infraštruktúru. Na Ukrajine vrcholia prípravy na obranu pred ďalšou ruskou kampaňou útokov na civilnú energetickú infraštruktúru. Ukrajinci očakávajú, že Rusko sa na tieto ciele preorientuje v zimných mesiacoch.

Podľa švédskych médií sa tamojšia vláda chystá preveriť možnosť poskytnutia lietadiel Gripen Ukrajine. Takáto pomoc by predstavovala kvalitatívne vyššiu dodávku lietadiel, ako bude poskytnutie lietadiel F-16 z Holandska a Dánska.

Ukrajinské sily postupujú v Záporožskej oblasti ďalej a rozširujú útočnú zónu, podobne tak sa situácia vyvíja južne od Bachmutu. Ukrajinská strana v tejto oblasti už ovláda väčšinu obce Kliščivka.

Streda 13. 9. 2023 (566. deň vojny)

Rusom vyradili z boja dôležité lode

Ruská Čiernomorská flotila utrpela ďalšie významné straty, a to aj napriek ruskej nominálnej námornej prevahe na bojisku. Je to výsledok operácie, počas ktorej ukrajinské vzdušné sily podnikli nálet lietadiel Su-24 alebo Su-27, vyzbrojených strelami Storm Shadow, na doky v okupovanom Sevastopole. V tých kotvili ruské vojnové lode.

Zasiahli vysádkovú loď triedy Ropucha Project 775/II Minsk a ponorku triedy Kilo Projekt 636.3 Rostov na Done. Fotografie Minsku dokumentujú, že požiar trupu spôsobil jeho zrútenie, čo vylučuje opravu tejto lode. Je pravdepodobné, že požiar ponorky Rostov na Done zmení charakteristiky pevnosti ocele. Špeciálne vysokopevné ocele, určené na budovanie trupov ponoriek, zabezpečujú schopnosť ponoriek odolať vysokému tlaku pri ponorení do maximálnych hĺbok. Je preto vysoko pravdepodobné, že aj poškodenie ponorky znemožňuje obnovenie jej spôsobilostí.

Tento útok tak prekonal škody, ktoré Ukrajinci spôsobili ruskej flotile pri útoku na prístav Berďansk. Počas neho potopili ruskú vysádkovú loď Saratov a poškodili dve vysádkové lode triedy Ropucha. Boli to doposiaľ druhé najväčšie straty ruskej flotily po potopení krížnika Moskva.

Celkové straty flotily pôvodne 13 veľkých vysádkových plavidiel ruského námorníctva, prítomných v Čiernom mori, sú od začiatku vojny nasledovné: dve zničené lode, jedna loď ťažko poškodená a dve lode ľahko poškodené.

Ukrajinská strana okrem tohto verifikovaného útoku údajne potopila aj ruskú hliadkovú loď pobrežnej stráže triedy KS-701 Tunets.

Americké vzdušné sily oznámili, že výcvik ukrajinských pilotov na lietadlá F-16 bude ukončený koncom tohto roka.

Ruské sily opäť útočili na civilnú potravinovú infraštruktúru v ukrajinskej časti delty Dunaja. Rumunsko si predvolalo ruského veľvyslanca po tom, čo na svojom území našlo trosky ruských dronov. V útokoch prostredníctvom dronov na ruské územie pokračovala aj Ukrajina.

Podľa britskej spravodajskej služby ruské sily presunuli na bojisko 25. kombinovanú armádu už pred plánovaným termínom nasadenia. Pripomeňme, že táto zložka vojsk je záložnou armádou.

Ruské sily v minulosti rezignovali na nasadzovanie celých zmobilizovaný jednotiek, a to v dôsledku ich nízkej kvality, ktorá viedla k významným stratám.

Nemecko dopravilo na Ukrajinu ďalšiu tranžu oznámenej vojenskej pomoci. Jej súčasťou je ďalších 20 BVP Marder, dva ženijné tanky, delostrelecká munícia kalibru 155 milimetrov a ďalšie položky.

Noviny New York Times priniesli analýzu, že Rusko v minulom roku spotrebovalo 10 miliónov delostreleckých granátov a rakiet. V súčasnej dobe produkuje dva milióny delostreleckých granátov a rakiet ročne, čo je dvojnásobok mierovej produkcie. Rusku sa tiež podarilo napriek sankciám na komponenty zvýšiť produkciu striel s plochou dráhou letu a balistických rakiet.

https://youtu.be/7-j1AHvhsyU

Štvrtok 14. 9. 2023 (567. deň vojny)

Ukrajinci zasiahli ďalšie ruské lode

Počas ranných útokoch ukrajinská strana zasiahla v juhozápadnej časti Čierneho mora dve hliadkové lode. Jednou z nich malo byť hliadkové plavidlo Sergej Kotov projektu 22160.

Ukrajinská strana doložila tento útok videom, ktorý ho potvrdzuje. Ruské plavidlo sa chaoticky bránilo 76,2 mm kanónom a 14,5 mm guľometmi.

Ministerstvo obrany Ruskej federácie informovalo o pokuse ozbrojených síl Ukrajiny zaútočiť prostredníctvom bezpilotných plavidiel na raketovú korvetu Samum triedy Bora, projekt 1239.

Ukrajinskej strane sa vo štvrtok darilo ničiť aj ďalšie ciele, nielen námorné sily Ruskej federácie. Pravdepodobne upravenými protilodnými strelami zaútočila na postavanie PVO systému S-400 v Jevpatoriji na Kryme. Družicové snímky zdokumentovali zničenie jedného odpaľovacieho zariadenia.

Ukrajinskí piloti už absolvovali zoznamovací výcvik na švédskych stíhačkách Gripen, uviedol švédsky premiér Paul Jonsson. Ide o podobný výcvik, akým prešli pred rozhodnutím o dodávkach lietadiel F-16 – aby bolo možné stanoviť dobu trvania výcviku pilotov. Nejde teda priamo o prípravu na dodanie lietadiel, ale o získanie podkladov pre pripadné rozhodnutie dodania Gripenov na Ukrajinu.

Ukrajina vyzvala na zasadnutie rady Ukrajina – NATO k téme energetickej bezpečnosti krajiny počas očakávanej ruskej kampane ničenia ukrajinskej civilnej energetickej infraštruktúry.

V Kyjeve začala pôsobiť najväčšia pobočka Medzinárodného trestného súdu, ktorá ma zabezpečiť vyšetrovanie obrovského množstva vojnových zločinov Ruskej federácie.

Intenzita bojovej činnosti sa v posledných dňoch zvýšila. Ukrajinské sily pokračovali v postupe pri Orechove a Bachmute. Ruské sily deklarujú postupy na Kupiansk. Obe strany si vymenili útoky prostredníctvom dronov. Ukrajina zostrelila 17 z 22 vypustených dronov Shahed-136 a ruské sily na Kryme deklarovali zničenie 16 ukrajinských bezpilotných dronov.

Piatok 15. 9. 2023 (568. deň vojny)

Na línii kontaktu pribudli ruské vzdušné útoky

Podľa estónskej spravodajskej služby ruské námorníctvo úplne opustí námorné základne na Kryme a presunie svoje zostávajúce sily do Novorosijska.

Ukrajinská strana zostrelila pri ruských útokoch všetkých 17 dronov Shahed-136, ktoré ruské sily nasadili.

Charakter bojov na línii kontaktu sa neodlišoval od predchádzajúceho obdobia. Ukrajinské sily sa snažia oslabiť ruské postavenia na druhej obrannej línii v západnej časti Záporožskej oblasti. Intenzívne boje pokračujú aj v oblasti Donecka a Bachmutu.

V posledných dňoch rástla intenzita ruských vzdušných útokov na línii kontaktu. Nedá sa však povedať, že by šlo o obranné útoky, snažiace sa o odrazenie ukrajinských útokov alebo naopak, zabezpečenie leteckej podpory pri ruských útokov. Skôr to vyzerá ako nasadenie síl, ktoré majú kompenzovať ruské oslabené delostrelecké sily na línii kontaktu.

Sobota 16. 9. 2023 (569. deň vojny)

EÚ a USA chcú vyrábať viac delostreleckých granátov pre Ukrajinu

Poškodenie raketovej korvety Samum sa potvrdilo po tom, čo boli zverejnené fotografie poškodenej lode, ktorú ťahali remorkéry na opravy do Sevastopola.

Ministerstvo obrany Veľkej Británie očakáva, že Rusko v zime začne s raketovými útokmi na ukrajinskú energetickú infraštruktúru tak ako minulý rok. Taktiež boli zaznamenané snahy zvýšiť zásoby striel s plochou dráhou letu.

Minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken uviedol, že USA a Nemecko v súčasnosti rokujú o dodaní rakiet dlhého doletu ATACMS a Taurus na Ukrajinu. USA plánujú v nasledujúcich rokoch zvýšiť produkciu 155 mm delostreleckých granátov a v roku 2025 by mala dosiahnuť úroveň 1,2 miliónov kusov.

Európska únia sa snaží vyprodukovať jeden milión delostreleckých granátov ročne, ktoré by poskytla Ukrajine. Samotná Ukrajina produkuje viac ako 1,3 milióna delostreleckých granátov ročne – spotrebováva však tri milióny delostreleckých granátov ročne.

Na druhej strane Rusko v súčasnej dobe produkuje dva milióny granátov ročne, ale má cieľ zvýšiť túto produkciu na tri milióny delostreleckých granátov. Minulý rok spotrebovalo až 10 miliónov delostreleckých granátov. Súčasná ruská spotreba je približne rovnaká ako ukrajinská.

Podľa časopisu Forbes Ukrajina Rusko doteraz minulo na vojnu 167,3 miliardy dolárov. Táto hodnota bola určená na základe ukrajinských odhadov ruských strát, preto ju treba brať len informatívne. Podľa tejto analýzy Rusko vynaložilo deväť miliárd dolárov na delostreleckú muníciu a 21,1 miliardy na strely s plochou dráhou letu a balistické rakety použité pri útokoch na Ukrajinu.

Túto časť analýzy môžeme hodnotiť ako relatívne presnú, pretože existuje vysoko presná validácia (overenie) na základe omnoho dostupnejších informácií z nebojových zón.

Rusko po ukrajinských útokov presunulo tri vysádkové plavidlá do Azovského mora, kde by malo byť nižšie riziko ukrajinských útokov – nielen prostredníctvom námorných, ale aj vzdušných dronov.

Nedeľa 17. 9. 2023 (570. deň vojny)

Rusko nedokáže brániť líniu pod Bachmutom

Po dlhšej dobe Rusko zase podniklo obmedzený útok prostredníctvom striel s plochou dráhou letu. Vystrelilo 10 striel Ch-101/Ch-555, doplnených šiestimi samovražednými dronmi Shahed-136. Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila všetky drony a šesť striel s plochou dráhou letu. Na opačnej strane ukrajinské drony zasiahli opätovne rafinériu v Oriolskej oblasti.

Posledné tri dni sa znížila intenzita strát, ktorá spoľahlivo indikuje intenzitu bojovej činnosti. Zdá sa, že v najbližšej dobe nemôžeme očakávať signifikantné zmeny línie kontaktu.

Na základe zaznamenaného presunu minimálne jednotlivých častí 83. samostatnej gardovej údernej výsadkovej brigády, ktorá bola umiestnená južne od Bachmutu, do západného Záporožia, prišiel Inštitút pre štúdium vojny s nasledovným záverom: Rusko už nedokáže dostatočne brániť ani problematický úsek južne od Bachmutu. To dokumentuje nedostatok síl na obranu viacerých kritických úsekov.

Po masakri ruských vzdušných síl počas ukrajinských útokov na ruské vojenské letiská, ktoré sa odohrali pred dvomi týždňami, sa tento týždeň ukrajinské sily sústredili na ničenie ruského námorníctva.

Napriek tomu, že Rusko má absolútnu prevahu vzdušných a námorných síl, počas týchto dvoch kampaní utrpelo straty spomínaných zložiek ozbrojených síl, ktoré sú porovnateľné so stratami Veľkej Británie počas vojny o Falklandy. To ukazuje, že Ukrajina zrejme ešte nepredviedla všetky svoje „zázraky“, ktoré sa od začiatku vojny darí Ukrajincom predvádzať.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com