Svet

Izrael útočil na iránsky konzulát v Damasku, zrovnal ho so zemou. Zahynul aj iránsky generál

Osem ľudí zahynulo v pondelok pri výbuchu, ktorý zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom v sýrskej metropole Damask. Informovalo tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Podľa iránskych médií išlo o izraelský útok, pri ktorom zahynul aj generál iránskych Revolučných gárd.

Podľa iránskej štátnej televízie Al-Alam bola budova iránskeho konzulátu úplne zničená. Sýrske ministerstvo obrany citované agentúrou AFP uviedlo, že Izrael vykonal útok na prístavbu budovy iránskeho veľvyslanectva v Damasku. Všetky osoby, ktoré sa tam v tom čase nachádzali, boli zabité alebo utrpeli zranenia, dodalo sýrske ministerstvo.

Nemenovaný zdroj agentúre Reuters z prostredia libanonských bezpečnostných zložiek uviedol, že pri útoku zomrel veliteľ revolučných gárd Mohammad Rezá Záhedi. Smrť potvrdila aj iránska polooficiálna tlačová agentúra SNN, ktorá Zahádího označila za veliteľa iránskych jednotiek Kuds, ktoré podporujú sieť spojencov Teheránu v zahraničí.

Aktivisti z exilovej organizácie SOHR predtým uviedli, že na mieste zásahu v blízkosti iránskeho veľvyslanectva zahynulo šesť ľudí. Iránske štátne médiá uviedli, že iránsky veľvyslanec a jeho rodina vyviazli bez zranení.

„Správy v zahraničných médiách nekomentujeme,“ uviedol hovorca izraelskej armády.

Izrael v Sýrii už mnoho rokov útočí na ciele spojené s Iránom či Teheránom podporovaným libanonským hnutím Hizballáh. Útoky zosilnel od vlaňajšieho októbra, keď palestínske hnutie Hamas podniklo teroristický útok na Izrael.

Ciele blízko Damasku boli terčom leteckého útoku aj v nedeľu. V piatok zomrelo pri leteckých útokoch na severozápade Sýrie viac ako 50 ľudí, medzi ktorými boli podľa SOHR sýrski vojaci a členovia Hizballáhu.

Zdroj: pravda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com