Ekonomika

Ceny elektriny atakujú hranicu 90 eur za megawatthodinu, mierne zlacnel aj plyn

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu mierne klesli. Elektrina sa tak drží pod úrovňou 90 eur za megawatthodinu. Ceny plynu sú pod hranicou 28 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa vo štvrtok predávala za 87 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa bola cena elektriny na pražskej burze pritom ešte na úrovni 90 eur za megawatthodinu. Pred vyše mesiacom si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Pravidelná správa o monitorovaní trhu

Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčeka na trhu zaujala správa agentúry ACER (Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky). Tá zverejnila pravidelnú správu o monitorovaní trhu za rok 2023, ktorá ukazuje, že trhy s elektrinou v Európe v minulom roku zaznamenali výrazný nárast negatívnych cien. Až 27 z 50 trhových zón čelilo najvyššiemu počtu negatívnych cien od roku 2017. Najviac prípadov zaznamenali severské krajiny – viac ako 380.

„Rýchly rast obnoviteľných zdrojov energie vedie ku krátkodobému prebytku elektriny v sieti a k nárastu negatívnych cien, čo deformuje cenotvorbu na trhu. Na zníženie negatívnych dopadov bude preto potrebná pokračujúca vyššia integrácia trhu a investície do flexibility v rozvodnej sieti po celej Európe, aby sme tak dokázali využiť plný potenciál, ktorý nám obnoviteľné zdroje energií prinášajú a eliminovali ich hlavnú nevýhodu – kolísanie produkcie v čase,“ povedal pre agentúru SITA Boháček.

Ceny zemného plynu

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 27 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena na úrovni 28 eur za megawatthodinu.

Pred vyše mesiacom si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdroj: https://sita.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com