Svet

Policajný zásah v Maďarsku: V hlavnom meste sa konalo neonacistické zhromaždenie

Policajný zásah v Maďarsku: V hlavnom meste sa konalo neonacistické zhromaždenieMaďarská polícia v súvislosti s neonacistickými zhromaždeniami k 79. výročiu neúspešného pokusu o prelomenie obkľúčenia Červenou armádou v Budapešti predviedla v sobotu štyri osoby.Policajný zásah v Maďarsku: V hlavnom meste sa konalo neonacistické zhromaždenie

Z piatich demonštrácií nahlásených krajne pravicovými skupinami polícia dve zakázala. S odvolaním sa na server police.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Policajti v sobotu skontrolovali 173 osôb. K násilným trestným činom v súvislosti s podujatiami neonacistov nedošlo. Polícia do 8.00 h v pondelok nariadila zvýšené bezpečnostné kontroly na území hlavného mesta.

Dvaja zo štyroch predvedených porušili pravidlá týkajúce sa strelných zbraní. Polícia u nich našla pravdepodobne airsoftové zbrane, ktoré skúma znalec. U jedného účastníka zhromaždení našli nôž a ďalšia osoba bola predvedená po tom, čo neuposlúchla výzvu polície, aby si z tváre dala dole masku.

Cieľom bitky o Budapešť, ktorá trvala od 29. októbra 1944 do 13. februára 1945, bolo obsadenie maďarského hlavného mesta. Jednotky nacistických oddielov Schutzstaffel (SS) podnikli spolu s ich maďarskými fašistickými spojencami, tzv. Stranou šípových krížov, 11. februára 1945 neúspešný pokus o prelomenie sovietskeho obkľúčenia.

Krajne pravicové skupiny a neonacisti organizujú pochody v Budapešti pravidelne každoročne od roku 1997 v čase okolo výročia tzv. Dňa cti, ktorým označujú udalosti z 11. februára 1945.

Zdroj: https://www.cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com