Svet

Generálny tajomník NATO reagoval na vyhlásenia Donalda Trumpa o financiách Aliancie

Trump naznačil, že USA neprídu na pomoc členom NATO, ktorí neplnia finančné záväzky. Tieto vyhlásenia vzbudili kritiku nielen zo strany Stoltenberga, ale aj ostatných členov Aliancie. Pritom článok 5 Severoatlantickej zmluvy hovorí o vzájomnej obrane členov aliancie.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v nedeľu varoval pred vyhláseniami, ktoré podkopávajú bezpečnosť NATO. Nepriamo tak reagoval na najnovšie vyjadrenia exprezidenta USA Donalda Trumpa o ochrane spojencov v prípade napadnutia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Trump, ktorý sa opätovne uchádza o nomináciu Republikánskej strany do tohtoročných prezidentských volieb, v sobotu na predvolebnom podujatí v americkom štáte Južná Karolína povedal, že ak si členské krajiny NATO nebudú plniť svoje finančné záväzky a napadne ich Rusko, Spojené štáty im v prípade jeho návratu do Bieleho domu neprídu na pomoc. Exprezident dokonca povedal, že by Rusko „povzbudzoval“, aby si robilo, čo len sa mu zachce.

„Akýkoľvek návrh, že sa spojenci nebudú navzájom brániť, podkopáva bezpečnosť nás všetkých vrátane USA,“ povedal Stoltenberg.

Bezohľadné slová Trumpa

Predseda Európskej rady Charles Michel označil slová Trumpa voči spojencom NATO za „bezohľadné“. „Transatlantická aliancia už 75 rokov podporuje bezpečnosť a prosperitu Američanov, Kanaďanov a Európanov,“ napísal na sociálnej sieti X.

„Bezohľadné vyhlásenia o bezpečnosti NATO a solidarite podľa článku 5 (Severoatlantickej zmluvy) slúžia len záujmom (ruského prezidenta Vladimira) Putina a neprinášajú svetu viac bezpečnosti alebo mieru,“ dodal. Podobné vyjadrenia podľa neho „opätovne zdôrazňujú, že EÚ musí urýchlene ďalej rozvíjať svoju strategickú autonómiu a investovať do svojej obrany“.

Exprezidenta USA za jeho najnovšie vyjadrenia o NATO kritizoval aj poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, napísala agentúra Reuters.

Jeden za všetkých. Všetci za jedného

„Myšlienka, ktorou sa riadi NATO – ‘Všetci za jedného. Jeden za všetkých’ – je pevným záväzkom… Podkopávanie spoľahlivosti spojeneckých krajín oslabuje celú Severoatlantickú alianciu,“ napísal šéf poľského rezortu obrany v príspevku na sociálnej sieti X. Dodal, že predvolebná kampaň nie je ospravedlnením pre “zahrávanie sa s bezpečnosťou Aliancie“.

Článok 5 Severoatlantickej zmluvy hovorí, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým členským krajinám bude považovaný za útok proti všetkým.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com