Ekonomika

Rusov trápi zdražovanie pre slabý rubeľ, rozsiahle vládne výdavky a krízu pracovnej sily

Rast inflácie v Rusku sa v novembri zrýchlil, aj preto, že mnohí Rusi nepracujú v typických povolaniach, keďže dostali povolávací rozkaz a museli narukovať.

Medziročný rast inflácie v Rusku sa v novembri 2023 opäť zrýchlil, už siedmy mesiac v rade a dosiahol najväčšie tempo za deväť mesiacov. Ukázali to v piatok údaje štátneho štatistického úradu Rosstat. TASR o tom informuje na základe správy portálu marketwatch.

Konkrétne, medziročná miera inflácie v Rusku v novembri 2023 stúpla na 7,5 % zo 6,7 % v októbri. Dosiahla tak najvyššiu úroveň od vypršania tzv. bázických efektov, teda vysokého porovnávacieho základu, keď spotrebiteľské ceny v Rusku prudko vyskočili po jeho invázii na Ukrajinu vlani vo februári a zavedení západných sankcií.

Varovanie centrálnej banky

Výsledok je v súlade s varovaním centrálnej banky, že slabý rubeľ, rozsiahle vládne výdavky a kríza pracovnej sily v súvislosti s mobilizáciou zvýšili riziká ohrozujúce infláciu.

Údaje Rosstat odhalili tiež, že v novembri sa zrýchlil rast cien potravín (na 6,4 % zo 6 % v októbri), nepotravinárskych tovarov (na 5,6 % z 5,1 %) aj služieb (na 10,6 % z 9,9 %).

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Rusku v novembri zvýšili o 1,1 %, najviac od apríla 2022.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com