Slovensko

Blanár sa zbavil exministra obrany a Naďovho blízkeho človeka. V rezorte zahraničia končí

Martin Sklenár bol ako minister zástancom poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. Nová vláda ju zastavila.

Niekdajší minister obrany Martin Sklenár, ktorý bol členom úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, odchádza z ministerstva zahraničných vecí.

Sklenár v rezorte diplomacie pracoval ešte pred svojím pôsobím na ministerstve obrany a po vymenovaní vlády Roberta Fica sa tam opäť vrátil. Nový minister zahraničia Juraj Blanár zo Smeru však jeho pracovnú pozíciu zrušil.

Dostal ponuku „inej kvality”

„Moja pozícia bola zrušená v rámci organizačnej zmeny. Ponúkli mi inú pozíciu, ktorá už bola inej kvality a neprijal som ju. V takom prípade podľa zákona o štátnej službe štátny zamestnanec končí,“ potvrdil nám Sklenár, ktorý patril k najbližším ľuďom exministra obrany Jaroslava Naďa.

Sklenár bol riaditeľom odboru transatlantických vzťahov a bezpečnostnej politiky. V podobnej funkcii na ministerstve zahraničia pracoval aj v rokoch 2017 až 2020, teda v čase tretej vlády Smeru.

Po voľbách v roku 2020 sa stal generálnym riaditeľom sekcie obrannej politiky na ministerstve obrany, kam ho priviedol Jaroslav Naď. Ministrom úradníckej vlády bol od mája do októbra tohto roku.

Na ministerstve zahraničia pod Sklenára spadalo aj oddelenie pre hybridné hrozby, ktoré vzniklo len pred tromi rokmi. Oddelenie podľa Sklenára nezrušili. S otázkami sme sa obrátili aj na ministerstvo zahraničných vecí, odpoveď sme do uzávierky textu nedostali.

Bol za pomoc Kyjevu

Martin Sklenár bol ako minister zástancom poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. Keď šéf Hlasu Peter Pellegrini už po voľbách vyhlásil, že „Slovensko už nemá čo Ukrajine darovať ani dodať zo svojich zásob“, Sklenár sa voči tomu ohradil.

„Naše ozbrojené sily majú k dispozícii veľké množstvo vybavenia a výzbroje, ktoré by akákoľvek vláda mohla zvážiť ako formu podpory Ukrajiny,“ reagoval Sklenár ešte ako minister.

Nová vláda neskôr vojenskú pomoc Kyjevu úplne zastavila. Proti vyzbrojovaniu Ukrajiny je aj Juraj Blanár, teda Sklenárov nadriadený na ministerstve zahraničia.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com