Svet

Šéf NATO podporil suverenitu Bosny a Hercegoviny

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zároveň odsúdil akýkoľvek zásah zo zahraničia do záležitostí Bosny.

Severoatlantická aliancia (NATO) podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny a je znepokojená „zhubným zasahovaním zo zahraničia” do záležitostí tejto balkánskej krajiny, uviedol v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa jeho vyjadrenia stojí za týmto zasahovaním Rusko, ale aj ďalší aktéri. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Práve bosnianska metropola Sarajevo je prvou zastávkou Stoltenbergovho balkánskeho turné, v rámci ktorého navštívi aj Kosovo, Srbsko a Severné Macedónsko.

„Spojenci rozhodne podporujú suverenitu a územnú integritu Bosny a Hercegoviny,” povedal Stoltenberg novinárom „Sme znepokojení separatistickou a štvavou rétorikou, ako aj zhubným zasahovaním zo zahraničia, čo sa týka okrem iných aj Ruska,” dodal.

Existujú rozšírené obavy, že sa Rusko pokúša destabilizovať Bosnu a zvyšok regiónu a čiastočne tak odpútať pozornosť sveta od svojej agresie na Ukrajine, konštatuje AP.

Podpora z Ruska

Moskva otvorene podporuje proruského bosnianskosrbského prezidenta Milorada Dodika, ktorý vystupuje proti jednote Bosny a žiada pripojenie bosnianskej Republiky srbskej (RS) k susednému Srbsku. „Podkopáva to stabilitu a marí reformy,” upozornil šéf NATO. „Všetci (bosnianski) politickí predstavitelia musia pracovať na zachovaní jednoty, budovať štátne inštitúcie a snažiť sa o zmierenie. Toto je kľúčové pre stabilitu a bezpečnosť tejto krajiny,” dodal.

Aliancia zohrala rozhodujúcu úlohu pri ukončení občianskej vojny v Bosne (1992-95) a implementácii mierového plánu presadzovaného Spojenými štátmi, ktorým sa Bosna rozdeľuje na dva vysoko autonómne regióny – Republiku srbskú a bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH).

Bosnianskosrbské vedenie však už roky blokuje žiadosť Sarajeva o členstvo v NATO, proti ktorej je aj Rusko. Podľa Stoltenberga by sa táto situácia mala už skončiť. „Každá krajina má právo zvoliť si opatrenia v záujme svojej vlastnej bezpečnosti bez cudzieho zasahovania,” upozornil.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com