Svet

Situácia v oblasti ľudských práv v Rusku sa od invázie na Ukrajinu výrazne zhoršila, tvrdí expertka OSN

Vo svojej prvej správe o dodržiavaní ľudských práv v Ruskej federácii to uviedla osobitná spravodajkyňa Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) Marijana Kacarovová.

Správa uvádza, že „situácia neustále upadala už počas posledných dvoch desaťročí, čiastočne dedičstvom dvoch vojen v Čečensku, ktoré sa skončili v roku 2009″.

Kacarovová opísala, ako ruské úrady „vážne obmedzili slobody prejavu, slobody združovania a pokojného zhromažďovania“ a tiež „zásadným spôsobom podkopali nezávislosť súdnictva a záruky spravodlivého procesu“.

Svojvoľne uplatňované sankcie

Poukázala aj na množstvo administratívnych sankcií „svojvoľne uplatňovaných proti odporcom“ režimu. Tiež došlo podľa nej k zvýšeniu prísnosti nedávnych trestných rozsudkov, ako aj počtu osôb odsúdených na základe politicky motivovaných obvinení.

Osobitná spravodajkyňa zdokumentovala, ako sa obmedzenia z posledného obdobia využívajú na „umlčanie občianskej spoločnosti“. Často násilné vynucovanie zákonov a nariadení malo podľa nej za následok systematické potláčanie organizácii občianskej spoločnosti.

„Viedlo to k hromadnému svojvoľnému zatýkaniu, zadržiavaniu a prenasledovaniu obhajcov ľudských práv, pokojných protivojnových aktivistov, novinárov, kultúrnych osobností, menšín a každého, kto vystupuje proti vojne Ruskej federácie na Ukrajine,“ napísala v správe.

Ponižovanie aj zastrašovanie

Odborníčka tiež vo svojej správe opísala, ako ženy, najmä tie, ktoré pracujú ako obhajkyne práv, aktivistky alebo novinárky, „zažili špecifické rodovo podmienené násilie, ponižovanie a zastrašovanie“. Zdôraznila, že „prostredie beztrestnosti, nepredvídateľnosť zmien zákonov a ich nejednoznačnosť“ prinútili mnohých Rusov odísť do exilu.

Kacarovová sa stala vôbec prvou osobitnou spravodajkyňou Rady OSN pre ľudské práva pre situáciu v oblasti ľudských práv v Ruskej federácii vlani v apríli. Správu predloží na pôde tohto orgánu OSN v Ženeve vo štvrtok.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com