Ekonomika

Rusko zvažuje úplný zákaz vývozu tohto produktu: Negatívne faktory ovplyvňujú celý trh

Ruská vláda zvažuje, že na istý čas úplne zakáže vývoz ropných produktov, aby stabilizovala ceny pohonných látok na domácom trhu. Informovala o tom dnes ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na svoj zdroj.

Rusko patrí medzi najväčších producentov ropy na svete. V poslednom čase sa však potýka s nedostatkom pohonných hmôt. Ten je dôsledkom kombinácie negatívnych faktorov, ktoré zahŕňajú údržbárske práce v rafinériách, problémy s infraštruktúrou a slabý kurz rubľa, ktorý podporuje vývoz pohonných hmôt.

Ďalšou možnosťou, o ktorej vláda v dôsledku problémov na domácom trhu s pohonnými látkami uvažuje, je podľa agentúry TASS zvýšenie cla na vývoz ropných produktov. Podľa zdrojov agentúry Interfax by sa dodatočné clo vracalo firmám, ktoré by plnili kvóty ministerstva energetiky pre dodávky ropných produktov na domáci trh.

Na dočasné zastavenie vývozu ropných produktov už začiatkom septembra vyzval ruský minister pôdohospodárstva Dmitrij Patrušev. Varoval, že nedostatok pohonných hmôt by mohol narušiť jesenný zber aj setbu.

Zdroje z odvetvia koncom augusta agentúre Reuters oznámili, že situácia na ruskom trhu s pohonnými látkami by sa mohla v najbližších mesiacoch ďalej zhoršovať.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com