Ekonomika

Michal Horváth hovorí, že Slovensko potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií

Slovensko viac ako kedykoľvek predtým potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií a možnostiach, ako ho zlepšiť.

Uviedol to minister financií Michal Horváth. „Ak nezasiahneme, v budúcnosti môže mať Slovensko veľký problém,” skonštatoval. Poukazuje na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), podľa ktorej sa verejné financie v roku 2022 dostali do pásma vysokého rizika z pohľadu dlhodobej udržateľnosti.

„Aj v európskom porovnaní, žiaľ, zaostávame. Slovensko podľa RRZ po zohľadnení dôchodkovej reformy patrí k tej najhoršej štvrtine krajín v rámci Európskej únie z pohľadu dlhodobej udržateľnosti a potvrdila to aj Európska komisia. RRZ rovnako upozorňuje, že miera zadlženosti by bez dodatočných opatrení začala stúpať,” upozornil Horváth odvolávajúc sa na poslednú správu rady.

Zlepšenie hodnotenia Slovenska agentúrou S&P ministra podľa jeho slov veľmi teší. „Pravdou však je aj to, že výhľad ratingu sa zlepšil napriek stavu verejných financií. Riziká v tejto oblasti boli argumentom proti zlepšeniu, prevážil však priaznivejší ako očakávaný ekonomický vývoj,” komentoval. Agentúra podľa neho zároveň predpokladá, že po voľbách začnú politici verejné financie razantne ozdravovať. V opačnom prípade Slovensku rating zhorší.

Za aktuálny stav verejných financií Horváth neviní žiadnu konkrétnu politickú garnitúru. Pripisuje ho dlhodobému zanedbávaniu tejto oblasti aj viacerým krízam, ktorým krajina čelila.

K pozícii ministra chce pristupovať ako odborník. „Zatiaľ, čo politici sa na verejné financie mnohokrát pozerajú v krátkodobom horizonte ich vládnutia, my ich vnímame z pohľadu dlhodobej udržateľnosti,” poznamenal.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com