Svet

Izraelská armáda ohlásila útoky v Libanone

K týmto útokom dochádza v čase, keď židia slávia sviatok Pesach a moslimovia posvätný mesiac ramadán.

Izraelská armáda v piatok skoro ráno vyhlásila, že podniká útoky v Libanone, odkiaľ bolo počas štvrtka na územie židovského štátu vypálených vyše 30 rakiet. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a AP. Libanonská televízia hlásila explózie v meste Súr na juhu krajiny.

Armáda Izraela v krátkom vyhlásení vydanom v piatok o 4.07 (03.07 h SELČ) h bez ďalších podrobností uviedla, že „momentálne útočí v Libanone”.

Pri prístavnom meste Súr (Týr) bolo počuť najmenej tri výbuchy, uviedli reportéri AFP. „Najmenej dva granáty dopadli blízko” palestínskeho utečeneckého tábora neďaleko mesta Súr, povedal pre AFP jeden z tamojších obyvateľov.

Novinár z AFP priblížil, že jedna raketa dopadla na dom miestneho farmára pri utečeneckom tábore a spôsobila materiálne škody. Proiránska televízna stanica al-Manár, spájaná s Hizballáhom, informovala, že cieľom ostreľovania boli tri oblasti na juhu Libanonu vrátane okolia utečeneckého tábora.

Izraelská armáda predtým v noci na piatok tiež oznámila, že zasiahla ciele v pásme Gazy. Zdroj z palestínskych bezpečnostných síl uviedol, že nálety zasiahli niekoľko výcvikových centier palestínskej militantnej skupiny Hamas. Militanti z Gazy následne v piatok skoro ráno opätovali raketovú paľbu na juh Izraela.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na štvrtkové raketové útoky, z ktorých obvinil palestínskych militantov, pohrozil, že nepriatelia jeho krajiny za ne „zaplatia”.

K týmto útokom dochádza v čase, keď židia slávia sviatok Pesach a moslimovia posvätný mesiac ramadán. AP v tejto súvislosti upozorňuje, že podobné napätie v roku 2021 viedlo k 11-dňovej vojne medzi Izraelom a Hamasom.

Súčasná vlna násilností sa začala v stredu po tom, čo izraelská polícia vykonala dve razie v mešite al-Aksá v Jeruzaleme a došlo k potýčkam s Palestínčanmi. Zatknutých bolo vyše 350 ľudí. Palestínski militanti pohrozili, že sa Izraelu za zásah v tomto treťom najposvätnejšom mieste moslimov pomstia.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com