Slovensko

Mikulec si predvolal vedenie Akadémie Policajného zboru: Čo musela Kurilovská o postrelenej kadetke vysvetľovať?!

Predvolal si ju na koberček?! Ani po vyše dvoch týždňoch, keď došlo na Akadémii PZ v Bratislave k streľbe a poraneniu krásnej študentky Michaely (20), nenastalo personálne zemetrasenie.

Síce padlo prvé obvinenie inštruktorovi Šeparnevovi (51), rektorka Lucia Kurilovská (55) odstúpiť neplánuje a návrh, aby tak urobila, nepodal ani minister vnútra Mikulec. Napriek tomu má plné ruky práce s vysvetľovaním celého incidentu. Podľa informácií Nového Času tak vo štvrtok musela urobiť pred samotným ministrom.

Hoci ministerstvo najskôr tajné stretnutie popieralo, napokon priznalo, že sa na ňom zúčastnila rektorka s prorektormi, so zástupcami akademického senátu a  pedagogického zboru. Nikomu na Slovensku nie je ľahostajné nešťastie, ktoré sa stalo v prvý marcový deň na Akadémii PZ, keď inštruktor Vladimír Šeparnev (51) postrelil kadetku Michaelu (20).

Mladá slečna stále leží s vážnymi zraneniami v nemocnici a za sebou má viacero závažných operácií. Ani po niekoľkých týždňoch nie je jasné, ako sa mohlo stať niečo také na škole, kde sa vychovávajú budúci policajti a sú tam nastavené prísne bezpečnostné normy.

Po tom, ako v utorok na bezpečnostnom výbore minister Mikulec naznačil, že rektorka Kurilovská by mala vyvodiť osobnú zodpovednosť, predvolal si ju na tajné stretnutie, kde musela vysvetľovať, aké na škole panujú podmienky a ešte oveľa viac. Nový Čas kontaktoval rektorku akadémie, aby stretnutie potvrdila, no veľmi ho komentovať nechcela. „Áno, ale ja už sa nebudem vyjadrovať v tejto veci novinárom,“ uviedla Kurilovská.

Tajné stretnutie

Prečo však o tomto stretnutí chceli zainteresované strany pomlčať? Hovorkyňa ministerstva vnútra Z. Eliášová najprv dvakrát odmietla, že by sa vôbec odohralo. „Nie je pravda, že by pani rektorka s členmi katedry bola u pána ministra vnútra.“

Po naliehaní Nového Času a odvolaní sa na slová samotnej Kurilovskej ministerstvo stretnutie priznalo. „K stretnutiu došlo s rektorkou, prorektormi, so zástupcom akademického senátu a pedagogického zboru k téme nešťastnej udalosti, pri ktorej bola zranená kadetka Akadémie Policajného zboru. Vec je v štádiu vyšetrovania a počkáme si na závery,“ informovala hovorkyňa a dodala: „Cieľom ministerstva je od osudnej udalosti urobiť všetko pre to, aby predmetné bolo dôkladne vyšetrené a pri preukázaní akýchkoľvek zlyhaní aj vyvodená zodpovednosť tak, aby k podobnému incidentu už nikdy neprišlo.“

Zakázaný krúžok?

V prípade je naďalej množstvo nezodpovedaných otázok. Nikto zatiaľ napríklad nedostal jednoznačnú odpoveď na to, či strelecký krúžok zakázaný bol, alebo nie. „Stalo sa to pri normálnom výcviku, máme tu taký strelecký krúžok. Je to výcvik našich kadetov v ich voľnom čase pre tých, čo majú záujem,“ uviedla rektorka krátko po incidente.

Deň na to v rozhovore Kurilovská vysvetlila fungovanie krúžku. „Boli to začiatočníčky, ktoré sa chceli zlepšiť. Mali cvičné náboje, ktoré sú odlíšené striebornou farbou. Krúžok spočíval v manipulácii so zbraňou. Aké cvičenia robil, nevieme. Vyzerá to ako nešťastná náhoda. Bezpečnosť sa musí dodržiavať, tak ako na všetkých strelniciach,“ uviedla rektorka.

V Rádiu Expres však vo štvrtok vysvetlila nasledovné. „Streľbu vôbec nevedie a nebol to strelecký výcvik, tam je pán Šeparnev len asistent. Strelecký krúžok bol riadne zaevidovaný a boli tam uvedení dvaja, ešte jeden pán, ktorý je členom katedry, ktorý je riadny policajný inštruktor,“ doplnila rektorka s tým, že Šeparnev bol uvedený len ako určitý pomocník.

„Vychádza z toho, že pán Šeparnev si konal svojvoľne. Krúžok bol orientovaný na manipuláciu so zbraňou, ale on mal krúžok zakázaný. Nový šéf katedry si chcel všetko nastaviť podľa svojich pravidiel,“ uzavrela rektorka, ktorá má stále podporu akademického senátu. Faktom však zostáva, že o zrušení krúžku neexistuje žiadny písomný dokument, ktorý by potvrdzoval, že zakázaný skutočne bol.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com