Komentáre

Republikáni opäť na zlej strane histórie (komentár Zola Mikeša)

V Republikánskej strane prišlo ku zlomu. Po Donaldovi Trumpovi sa ani druhý najvážnejší potenciálny kandidát na prezidenta Ron DeSantis nepostavil za podporu Ukrajiny až do jej víťazstva. Vraj to nie je životný záujem USA. Obaja sa mýlia.

Podľa NBC news DeSantis kritizoval administratívu súčasného prezidenta Joea Bidena, že Ukrajine „podpísala bianco šek“, čo sa vojenskej podpory a obrany krajiny týka. Vyslovil sa proti zaslaniu rakiet dlhého doletu a stíhačiek F-16 na pomoc Ukrajine, tak ako o tom uvažuje Joe Biden. Podľa De Santisa by mal byť cieľom USA mier medzi oboma krajinami a nie víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom.

Trump svoj postoj potvrdil

Podobne ako republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump, aj jeho potenciálny vnútrostranícky súper v boji o Biely Dom, Ron DeSantis sa tak postavil proti bezpodmienečnej podpore Ukrajiny. Ruskú vojenskú agresiu proti Kyjevu považuje guvernér Floridy za „územný spor medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý nie je životným záujmom USA“.

Trump to aj vo vysielaní Fox News zopakoval, keď na moderátorovu otázku, či postaviť sa Rusku je v strategickom záujme USA odpovedal: „Pre USA nie, iba pre Európu“.

Je obrana NATO životným záujmom USA?

Obaja politici sa pritom mýlia. V tom lepšom prípade. Obsadenie Ukrajiny je iba prvý a iba jeden z cieľov Ruska. Vladimir Putin v decembri 2021 adresoval Západu svoje požiadavky, v ktorých bolo aj stiahnutie vojsk NATO na úroveň spred roku 1997. Ak Rusko pre dosiahnutie podrobenia Ukrajiny bolo ochotné siahnuť po vojenskej sile, dá sa predpokladať, že po dosiahnutí tohto cieľa opäť použije silu, aby prinútilo východné krídlo NATO vzdať sa zbraní aliancie. Vojenský útok na Ukrajinu je iba predohrou k ďalšiemu dejstvu, v ktorom Rusko zaútočí na pobaltské a východoeurópske krajiny vrátane Slovenska.

Tieto krajiny sú však členskými štátmi NATO, po napadnutí ktorých by podľa článku 5 aliančnej zmluvy mali na ich obranu zasiahnuť aj USA. Je teda životným záujmom USA, aby sa Rusko nezmocnilo Ukrajiny a vyčerpalo sa bojom proti nej tak, že na ďaľšiu vojenskú operáciu proti členským krajinám NATO nebude mať už silu.

Takže, ak je obrana členských krajín NATO životným záujmom USA – a ostáva dúfať, že to tak bude aj po prípadnom víťazstve Republikánov v boji o Biely dom – tak aj obrana Ukrajiny je americkým životným záujmom.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com