Kultúra

Vychádza životopis kráľovnej Alžbety II.

Matthew Dennison ponúka zasvätený pohľad na Alžbetin životný príbeh od detstva cez dospievanie až po panovanie v ére bezprecedentných zmien (Kráľovná, preložil Peter Fridner, Slovart 2023). Zaznamenáva jej radosti a triumfy, ale aj sklamania a útrapy.

Zástankyňa hodnôt

Kráľovná Alžbeta II. predstavovala pre milióny ľudí na celom svete stelesnenie britskej monarchie. Korunu zdedila v roku 1952 a na tróne strávila sedem desaťročí, teda dlhšie než ktorýkoľvek jej predchodca.

Televízia Thames už v roku 1972 vyhlásila, že „na časovej osi siahajúcej tisíc rokov dozadu ani jeden panovník nebol väčšiny milovaný a ani jeden väčšmi vážený.

Kniha Kráľovná sa sústreďuje výhradne na život Alžbety II. a detailne ho opisuje už od jej detstva, cez všetky dejinné udalosti, ktoré ako kráľovná prežila.

Je dôstojným životopisom zástankyne typických britských hodnôt – služby, plnenia si povinností, vernosti a dobročinnosti. Zaslúži si pozornosť nielen pre svoje postavenie, ale aj ako výnimočná osobnosť.

V knihe sa okrem množstva detailných a veľmi zainteresovaných informácií dočítate aj to, že Alžbeta sa do Philipa zaľúbila už ako 13-ročná. On mal vtedy osemnásť rokov a odvtedy pre ňu už neexistoval nikto iný. Nesmierne vrúcny vzťah bol medzi Alžbetou, sestrou Margaret a ich rodičmi.

Od detstva až po odchod

Autor životopisu sa zaoberá aj výchovou Alžbety z predvojnových čias, ktorú ovplyvnila útulná domácnosť pestovaná jej rodičmi, ranné jašenie sa, hrávanie kartových hier, pikniky v okolí Balmoralu, bicyklovanie pri Sandringhame, ale predovšetkým neskrývaná vzájomná láska.

Hlavným Alžbetiným záujmom boli kone a dostihy, u Philipa to bol zas jachting a pólo. Autor zdôrazňuje jej oddanosť korune a mimoriadny zmysel pre povinnosť.

Slovenské vydanie životopisu kráľovnej je aktualizované, a tak sa záver dotýka až jej úmrtia a poslednej rozlúčky s ňou.

Matthew Dennison je autorom viacerých vysoko hodnotených prác žánru non-fiction. Je to historik, novinár, životopisec a znalec britskej kráľovskej monarchie.

Recenzenti veľkého životopisu kráľovnej Alžbety II. zdôrazňujú, že ide o skvelú prácu, prehľadne a dobre napísanú knihu, decentnú, taktnú i úctivú.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com