Slovensko

HOAX: Ukrajinci nedostávajú od mimovládky 25,000 eur

Nepravdivé tvrdenia sa týkali platformy Žltý melón, ktorá vraj tieto finančné prostriedky vo výške 25.000 eur poskytuje.

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali príspevok, podľa ktorého údajná slovenská mimovládna organizácia ponúka ukrajinským vojnovým utečencom a migrantom finančnú pomoc ako podporu pri kúpe nehnuteľnosti na Slovensku. Nepravdivé tvrdenia sa týkali platformy Žltý melón, ktorá vraj tieto finančné prostriedky vo výške 25.000 eur poskytuje.

Žltý melón však nie je mimovládna organizácia, ide o platformu či finančný portál, ktorý za účelom zisku sprostredkúva poskytovanie pôžičiek. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Agentúra AFP v databáze mimovládnych organizácii na portáli finstat.sk nenašla žiadnu organizáciu pod názvom Žltý melón, a taktiež ani na stránke ktopomozeukrajine.sk. Na tej sú uvedené slovenské mimovládne organizácie a aktivisti zaoberajúci sa poskytovaním pomoci ukrajinským utečencom.

Žltý melón sprostredkúva poskytovanie pôžičiek a stojí za ňou akciová spoločnosť iService, a.s. Tá sa nachádza v databáze finstat.sk a je tiež zapísaná v Obchodnom registri.

Riaditeľ platformy tvrdenia poprel

Riaditeľ platformy Žltý melón Roman Feranec v súvislosti s nepravdivými tvrdeniami pre AFP uviedol: „Ide o nepravdivú a vymyslenú informáciu. Spoločnosť iService, a.s., ktorá prevádzkuje finančný portál Žltý melón, je podnikateľský subjekt.

Žltý melón, ktorý funguje od roku 2012, je finančný portál poskytujúci možnosť požičiavania a investovania medzi ľuďmi, tzv. kolektívne požičiavanie.” Podľa neho sú podmienky a kritériá rovnaké pre všetkých klientov a dlžníkov, takže ukrajinskí občania nemajú žiadne výhody oproti slovenským.

Riaditeľ Žltého melónu pre AFP ďalej dodal: „Príspevok klamlivo tvrdí, že sme poskytli nenávratnú dotáciu, navyše zvýhodňujúcu ukrajinských občanov, a že vystupujeme ako mimovládna organizácia.

Z príspevku je navyše úplne zrejmé, že daný človek mal jeho tvorbou jediný úmysel, a to získať pozornosť na úkor zneužívania aktuálnych spoločenských tém a rozdeľovania spoločnosti, čo jednoznačne odsudzujeme”.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com