Svet

„Putinov kuchár“ podkopáva autoritu Kremľa. Wagnerovci tvrdia, že v Rusku prebieha tichá občianska vojna

Streľba v centre výcviku v Belgorode je výsledkom “tichej občianskej vojny  v Rusku”, podľa správ Telegramu spojeného s Wagnerovou skupinou.

Predpokladá sa, že táto „vojna“ je spôsobená  migráciou z krajín Strednej Ázie.

Vplyvný think tank Inštitút pre štúdium vojny si všimol, že zakladateľ žoldnierskej skupiny Jevgenij Prigožin ohrozuje autoritu Kremľa.

Streľba je dôkazom , že bremeno vojny nesú menšiny, hovorí ISW

Ako sme už informovali , k streľbe v centre Belgorodu došlo potom, čo  traja moslimskí vojaci požiadali o uvoľnenie z  svojich povinností, odmietli bojovať na Ukrajine s tvrdením , že toto nie je ich vojna.

Na čo im podplukovník Andrej Lapin  povedal, že je to  „svätá vojna“ a neskôr nazval Alaha „zbabelcom“.

Slová  podplukovníka sa moslimov o niekoľko hodín dotkli natoľko, že sa rozhodli  otvoriť ho a zabiť najmenej 13 ľudí. Niektoré zdroje dokonca hovoria o vyše 30.

Podľa ISW je to  znak toho, že Rusko má „spoločenstvá etnických menšín, ktoré musia znášať  bremeno mobilizácie v Ruskej federácii“.

Inštitút pripomína, že podľa zverejnených informácií boli už pred vyhlásením čiastočnej mobilizácie viac zaťažované menšiny.

Rusi im ponúkali lákavé finančné odmeny , ktoré obyvatelia najchudobnejších regiónov len ťažko mohli odmietnuť. 

Vďaka mobilizácii tento trend pokračoval.

Ľudia blízki Wagnerovcom, ale aj ruskí nacionalisti tvrdia, že ide o dôkaz iný, a to, že v ruskej spoločnosti prebieha tichá občianska vojna.

Ruský internet  okamžite zaplavili extrémistické správy o vízach pre ľudí zo Strednej Ázie.

ISW predpovedá, že od  sa takéto incidenty a odpor voči ruskej vojne zvýši. 

Putinov kuchár môže ohroziť prezidentov imidž silného muža

Prigozhin sa medzitým stavia  do úlohy, vďaka ktorej je medzi Rusmi čoraz obľúbenejší .  

Na Telegrame sa objavilo video, ako mu zložky 126 Brigádam pobrežnej obrany  Čiernomorskej flotily oddelenej gardy  sa poďakovalo za poskytnuté vojenské vybavenie.

Aj „Putinov kuchár “ tak opísal situáciu  v Chersone s tým, že Ukrajinci sa už nevrátia. 

Kto je Putinov kuchár?

Prigožin rozprávkovo zbohatol a vyslúžil si prezývku „Putinov kuchár“ vďaka dodávkam cateringu pre Kremeľ. Ako uvádza Onet, Prigožin v mladosti dostal 12 rokov väzenia za lúpeže, podvody a kupliarstvo, odsedel si 9 rokov.

Kým na Západe sa považujú roky vo väzení za prekážku v kariérnom raste, v Rusku to tak nie je.

„V bývalom ZSSR nie je väzenie ničím kompromitujúcim. Keď sa tam vytvoril kapitalizmus, dostali najviac najväčší predátori. Títo predátori boli často ľudia s kriminálnou minulosťou. Potom sa viac-menej scivilizovali. Prigožin je toho najlepším príkladom,“ povedal pre Onet autor knihy o Putinovom kuchárovi Zbigniew Parafianowicz.

Prigožin si po prepustení z väzenia otvoril stánok s hot-dogmi. Onedlho vlastnil sieť luxusných reštaurácií. Práve v jednej z nich spoznal Vladimira Putina, ktorého obsluhoval. Tak sa dostal do priazne ruského prezidenta, čo mu prinieslo štátne zákazky. Od cateringov až po dodávateľa potravín ruským študentom či armáde.

Založenie žoldnierskej skupiny dlhodobo odmietal, s pravdou vyšiel von až tento rok. Špeciálny vyšetrovateľ FBI Robert Mueller v roku 2018 obvinil Prigožina a jeho okolie zo zasahovania do volieb v roku 2016. Ako je už známe, Rusi zasahovali do prezidentských volieb v prospech Donalda Trumpa.

Od roku 2021 je na zozname hľadaných osôb americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI). Američania za informácie o ňom ponúkajú 250-tisíc dolárov. 

Priznal tiež, že Wagnerovu skupinu financuje sám a ministerstvo obrany mu neprispieva.

„Prigožinove príbehy majú prísady, aby oslovili nacionalistickú voličskú základňu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá dlho vyzývala oligarchov na financovanie dodávok pre ozbrojené sily, požadovala transparentnosť toho, čo sa skutočne deje na fronte, a kritizovala ruské vyššie vojenské inštitúcie za ich zlyhania v prvej línii,“ konštatuje ISW.

Prigožin sa v poslednom období preslávil kritizovaním ministra obrany Sergeja Šojgu a vojenského velenia, ktoré považuje za neúčinné. Samotného Putina nekritizoval a ani nespomína, napriek tomu jeho stúpajúca popularita môže ohroziť Putinov imidž „silného muža“ a autoritu Kremľa.

„Objavujúce sa diskusie o občianskej vojne v Rusku môžu ešte viac narušiť naratívy Kremľa o národnej, etnickej a náboženskej jednote v Rusku,“ konštatuje ISW.

Americký generál na dôchodku Ben Hodges v minulosti dokonca uviedol, že vzbura etnických menšín môže viesť k rozpadu Ruska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com