Merz chce zlepšiť vzťahy s Trumpom, s európskymi lídrami pripravuje plán pre obranu kontinentu
Nemecký kancelár Friedrich Merz chce tento mesiac usporiadať schôdzku európskych lídrov kvôli plánu, ako na júlovom samite Severoatlantickej aliancie zlepšiť vzťahy s prezidentom Spojených štátov Donaldom Trumpom. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom informovala agentúra Bloomberg. Na rokovanie chce Merz pozvať tiež generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho.
Stretnutie v Berlíne bude podľa agentúry Bloomberg vo formáte E5, ktorý zahŕňa lídrov Nemecka, Francúzska, Británie, Talianska a Poľska. Agentúra uviedla, že cieľom rozhovorov je pripraviť ukážkový balík opatrení, ktorý by pred Trumpom demonštroval európske úsilie prevziať väčšiu zodpovednosť za obranu kontinentu. Trump európskym členom NATO opakovane vyčíta, že nedostatočne investujú do obrany a že sa príliš spoliehajú na podporu USA. Trumpa tiež rozhorčilo, že sa európski spojenci odmietli zapojiť do vojny proti Iránu.Na vzťah medzi Merzom a Trumpom navyše dopadli vzájomné spory oboch štátnikov. Merz okrem iného vyhlásil, že je rozčarovaný prístupom USA a Izraela k rokovaniam o mieri na Blízkom východe a že Washington nemá žiadnu presvedčivú stratégiu, ako konflikt s Iránom ukončiť. Trump v reakcii na Merzove slová uviedol, že kancelár nevie, o čom hovorí. Neskôr šéfa nemeckej vlády označil za neschopného. Následne americký minister obrany Pete Hegseth oznámil, že z Nemecka v najbližších šiestich až 12 mesiacoch odíde 5000 vojakov.
Pre Nemecko je americká vojenská prítomnosť v krajine dôležitá nielen ako symbol odhodlania USA brániť Európu, ale tiež z ekonomického hľadiska. Na amerických vojakov v Nemecku sú naviazané tisíce pracovných miest. Inštitút ZEW a Univerzita v Kolíne nad Rýnom v analýze uviedli, že odchod jedného amerického vojaka z Nemecka by viedol k zániku polovice pracovného miesta na plný úväzok.
Trump má naopak dobré vzťahy s Poľskom, kam USA vyšlú ďalších 5000 vojakov. Ku koncu minulého roka bolo v Európe približne 85 000 amerických vojakov. Podľa informácií agentúry DPA z amerických vojenských kruhov sa v Poľsku v polovici mája nachádzalo približne 7400 vojakov. Väčšina z nich pravidelne rotuje medzi rôznymi americkými vojenskými základňami v Európe.
Zdroj: pravda.sk
