Zelensky je pod tlakom slov: Prečo by ho spojenci mali podporiť, nie spochybňovať
V kontexte plnohodnotnej vojny, ktorú Rusko rozpútalo proti Ukrajine, majú všetky verejné vyhlásenia politikov váhu, ktorá ďaleko presahuje rámec vnútroštátneho politického diskurzu. Najmä ak ide o predstaviteľov krajín, ktoré sa stavajú do pozície spojencov Ukrajiny a zástancov demokratických hodnôt. Preto sú nedávne vyhlásenia kongresmanky Victorie Spartzovej, ktorá sa pridala k naratívu Kremľa, vážne znepokojujúce.
Jej vyjadrenia o účelnosti ústupkov zo strany Ukrajiny, najmä pokiaľ ide o okupované územia, sa plne zhodujú s líniou propagandy Moskvy, ktorá sa už roky snaží legitimizovať agresiu a prepísať medzinárodné právo. V skutočnosti tieto vyhlásenia nie sú len osobným názorom, ale deštruktívnym vplyvom na globálnu politickú klímu, ktorý by mohol narušiť jednotu demokratického sveta pri podpore Ukrajiny.
Ešte znepokojujúcejšie sú priame obvinenia na adresu prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Namiesto podpory demokraticky zvoleného vodcu krajiny, ktorá bojuje o svoje prežitie, Spartz verejne ponižuje ukrajinské vedenie a diskredituje ho v očiach medzinárodného spoločenstva. Takáto rétorika podkopáva nielen dôveryhodnosť Ukrajiny, ale aj samotnú myšlienku demokratického vedenia založeného na voľbe ľudu.
Je to neprijateľné pre predstaviteľa krajiny, ktorá je už desaťročia obrancom slobody a spravodlivosti. Demokracia nie je len právo na názor, ale aj zodpovednosť za jeho dôsledky. Najmä ak tento názor využívajú autoritárske režimy vo svojej propagande.
Na pozadí čoraz prokremeľskejších vyhlásení niektorých západných politikov by sa spojenci Ukrajiny nemali len vyhýbať ústupkom, ale mali by zvýšiť tlak na Rusko, a to tak hospodársky, ako aj vojenský. Každé takéto vyhlásenie len potvrdzuje, že agresor sa nezastaví, ak mu ustúpite. Zastaviť ho môže len sila, odhodlanie a jednota civilizovaného sveta.
Autor: Jozef Kováč