Štát pre Slovákov chystá adresnú energopomoc: Kto si za plyn priplatí?
Zdá sa, že plošnej energopomoci zvoní umieračik! Vláda ani v budúcom roku nenechá Slovákov v štichu. Pomocnú ruku s cenami plynu a elektriny však zrejme už nepodá každej domácnosti.
Ministerstvo hospodárstva totiž urobilo prvý krok k zavedeniu adresnej pomoci. Bude zisťovať, koľko zarábate, aby určilo zoznam zraniteľných ľudí ohrozených energetickou chudobou. Čo si o riešení myslí odborník?
Časť Slovákov si priplatí! Plošná energopomoc, ktorú vláda poskytovala občanom počas uplynulých troch rokov, sa od roku 2026 pravdepodobne skončí. Štedré príspevky stáli kasu už vyše 4,8 miliardy eur. Ministerstvo hospodárstva pod vedením Denisy Sakovej vyslyšalo odborníkov, ktorí už dlho volali po vytvorení adresnej schémy.
Rezort sa doteraz odvolával na nedostatok času na jej prípravu. Po novom chce štát finančne prispievať len domácnostiam zasiahnutým energetickou chudobou.
O tom, kto dostane dotáciu, bude ministerstvo rozhodovať na základe zozbieraných údajov o príjmoch občanov, ktoré budú zahŕňať aj sociálne dávky. Tieto informácie poskytne Sociálna poisťovňa, Finančná správa, kataster nehnuteľností či samotní predajcovia energií. „Cieľom zberu a analýzy údajov je vytvorenie a napĺňanie logicky štruktúrovanej databázy prevádzkovanej ministerstvom, ktorá sa v ďalšom období transformuje na komplexný informačný systém,“ uvádza sa v zákone schválenom vládou.
Existujú riziká
Plánovanú zmenu podporil aj minister financií Ladislav Kamenický: „Ja budem rád, ak to bude do budúceho roku adresné.“ Zároveň tvrdí, že vďaka energopomoci znížili tohtoročnú infláciu a pomohli mnohým ľuďom. „Áno, stojí to peniaze a tie musíme nájsť v rozpočte,“ dodal. Rezort uvádza, že adresná pomoc by ušetrila štátu 300 až 400 miliónov eur ročne.
Doposiaľ nie je jasné, podľa akých kritérií bude štát určovať, ktorá domácnosť je energeticky chudobná. Podľa štúdie Slovenskej akadémie vied patria do tejto kategórie domácnosti, ktorým po uhradení všetkých účtov vrátane hypotéky mesačne zostane približne 120 eur.
Bývalý šéf rezortu hospodárstva Karel Hirman upozorňuje, že zákon dá ministerstvu do rúk „neskutočnú moc nad osobnými údajmi všetkých obyvateľov Slovenska“. „Adresná energopomoc na Slovensku je, zdá sa, utópiou. Hrozí nám tak akurát únik miliónov osobných údajov. Ak sa aj nejaká zavedie, na konci dňa sa bude stále niekto určite cítiť ukrivdený,“ uviedol.
Ohrozených je okolo desať percent domácností
Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk
Plošné dotovanie cien dodávky zemného plynu pre všetky domácnosti je politicky isto ľúbivé, no ekonomicky neudržateľné. Navyše tieto dotácie len ťažko motivujú domácnosti k nižšej spotrebe, čo, samozrejme, trhové ceny majú potenciál napraviť. Aktuálne vnímame pokles cien plynu na nemeckej burze, avšak uvidíme, aká bude priemerná cena na konci referenčného obdobia. Pokiaľ ide o počty energeticky chudobných domácností, odhadovo ich môže byť okolo 10 %. Okrem priamej finančnej podpory je vhodné im pomôcť aj cez opatrenia vedúce k zníženiu nákladov na vykurovanie, predovšetkým vďaka hĺbkovej obnove rodinných domov.
Zdroj: cas.sk