Ekonomika

Učitelia žiadajú vyššie platy, hrozia štrajkom! Čísla hovoria jasne, majú podľa analytika šancu na zmenu?

V školách po celom Slovensku je dusno! Učitelia sú nespokojní, ich platy stále zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Školskí odborári na čele s Pavlom Ondekom (67) požadujú navýšenie o 10 percent.

Nevylučujú protesty či štrajk, ak sa situácia čoskoro nevyrieši. Prezident Peter Pellegrini (49) im spolu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (46) síce prisľúbili stretnutie, no otázne je, či to bude stačiť. Čo si o požiadavkách odborárov myslí odborník? 

Odborári hovoria jasne: „Naša požiadavka bola 10 % od 1. septembra 2024 a následne 10 % od 1. januára 2025,“ povedal pre Nový Čas Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Učitelia chcú aj stabilnejšie pracovné podmienky zohľadňujúce náročnosť ich povolania.

„Sme v rokovaniach s ministrom školstva. Oslovili sme aj predsedu vlády, ministra financií, predsedu parlamentu a predsedníčku školského výboru,“ oznámil Ondek. Ak neuspejú, odborári sú pripravení aj na protestné kroky. Tie zatiaľ konkretizovať nechcú.

Hľadá sa riešenie 

„Tých 10 percent vykryje infláciu, ktorá bola, a tú, ktorá ešte príde,“ vysvetlil Ondek. Navýšenie by podľa neho „nespôsobilo pokles reálnych platov, naopak, ešte by ich posilnilo“. Minister Drucker podľa šéfa odborárov už hľadal vo svojom rezorte možnosti na úsporu, no „prerozdelenie financií by možno umožnilo určité navýšenie platov, ale zase by to znížilo financie na iné záležitosti, ktoré rezort rieši“.

Drucker s pedagógmi súhlasí a uvedomuje si, že v súčasnosti neplní programové vyhlásenie vlády v otázke valorizácie ich platov. Ich požiadavky podporuje a snaží sa nájsť kompromis. „Pokračujeme v konštruktívnej diskusii s vedením Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku,“ uviedli z rezortu školstva. „Drucker predložil nový návrh riešenia v rámci odmeňovania učiteľov a diskusie budú pokračovať na úrovni ministerstva financií,“ uzavreli.

Čo hovoria čísla 

Zlý stav potvrdzujú aj najnovšie údaje OECD, ktoré zverejnil Inštitút pre stratégie a analýzy. V roku 2023 sa platy učiteľov pohybovali len na úrovni 71 % priemeru toho, čo zarábajú ostatní vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci. Na stredných školách je to o trochu viac – 75 %. Situácia v okolitých krajinách nie je lepšia – v Česku a Poľsku je to podobné, v Maďarsku dokonca len okolo 50 %. Hoci je dlhodobý trend pozitívny, v roku 2023 došlo k pomernému poklesu platov našich učiteľov.

Zvýšenie taríf o 12 % od septembra 2023 sa prejaví až v dátach za rok 2024. Učiteľ na základnej škole si zarobí priemerne 1 663 € mesačne, na strednej 1 747 €.  V medzinárodnom porovnaní Slovensko tiež veľmi neexceluje – z 27 meraných krajín OECD sme skončili na 21. mieste. V EÚ je premiantom v tejto oblasti Portugalsko. 

Michal Rehúš, analytik Centra vzdelávacích analýz

Požiadavky odborárov sú namieste. Zvýšenie platov o 10 % je podľa mňa nevyhnutné minimum. Tento rok k zvýšeniu platov nedošlo, okrem kompenzačných príspevkov a jednorazovej odmeny 800 eur, ktorú vláda navrhuje na budúci rok. Je to nedostatočné. Vláda má navyše záväzok vo svojom programovom vyhlásení každoročne zvyšovať platy učiteľov. Malo by sa teda uvažovať aj o zavedení mechanizmu, ktorý by zabezpečil automatické zvyšovanie platov v budúcnosti, aby sa tieto diskusie nemuseli opakovať každý rok.

Zdroj: cas.sk



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com