Ekonomika

Rast aj napriek silnému protivetru. Aké budú platy a ceny v najbližších rokoch?

Slovenskú ekonomiku čaká solídny rast, a to aj napriek silnému protivetru. Takto znie záver jesennej správy Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá sa týka ekonomického a menového vývoja krajiny. Ceny by síce mali na budúci rok rásť, no zamestnanosť a reálne platy by klesnúť nemali.

Veľkou témou správy NBS je aj konsolidácia. Vláda chce ozdraviť verejné financie v celkovom objeme 2,7 miliardy eur okrem iného aj tak, že od začiatku budúceho roka stúpne základná sadzba DPH z 20 na 23 percent. Čakajú nás však aj mnohé iné opatrenia vrátane transakčnej dane, ktorá má do štátnej kasy priniesť približne 700 miliónov eur. Podľa ekonómov centrálnej banky by slovenská ekonomika mala ohlásenú konsolidáciu verejných financií zvládnuť.

Guvernér NBS Peter Kažimír však zdôraznil, že životná úroveň sa nebude zlepšovať až do takej miery, ako banka predpovedala vo svojej letnej prognóze. To však neznamená ani jej výrazný pokles. „Táto situácia neprinesie pokles životnej úrovne a ani neochromí rast ekonomiky a trh práce zostane naďalej stabilný bez výrazných zmien. Na najbližšie roky naozaj očakávame solídny ekonomický rast, tak v nasledujúcom roku, ako aj v roku 2026,“ priblížil Kažimír. Na najbližšie dva roky banka očakáva ekonomický rast vo výške 2,5 percenta, v ďalších rokoch by mal nastať pokles smerom k dvom percentám.

Kľúčovým problémom na Slovensku je podľa guvernéra NBS rast produktivity práce, ktorý sa sa zastavil a zo strednodobého hľadiska dokonca v tomto smere nastal aj pokles. „Zaostávame v mnohých oblastiach, v inováciách, modernizácii, ale aj v schopnosti akceptovať novinky a prispôsobovať sa,“ zhrnul Kažimír. Pre udržateľný rast životnej úrovne bude preto potrebné naštartovať rast produktivity práce.

Čo sa týka štátneho deficitu štátneho rozpočtu, podľa bývalého ministra financií a hlavného ekonóma NBS Michala Horvátha sa v tomto roku dostane na úroveň 5,7 percenta HDP – v medziročnom porovnaní ide o zhoršenie o 0,8 percentu­álneho bodu. V ďalších rokoch by mal potom deficit klesnúť na 4,5 až 4,6 percenta HDP, na čo budú mať najvýraznejší vplyv spomínané konsolidačné opatrenia. Pravda sa pozrela na to, s akými predpokladmi prichádza jesenná prognóza NBS v rámci kľúčových oblastí slovenskej ekonomiky.

1. Inflácia

Správa NBS počíta s tým, že inflácia, ktorá je aktuálne na úrovni 2,8 percenta, by sa mala v budúcom roku zvýšiť na päť percent. Neskôr by sa však mala vrátiť na úroveň bežných hodnôt. „Inflácia sa prechodne zrýchli vplyvom daňových zmien a ako dôsledok nárastu regulovaných cien energií. Oproti letnej predikcii odhadujeme infláciu vyššiu o 1,5 percentu­álneho bodu. V súčasnosti už pozorujeme znepokojivé zrýchľovanie rastu cien a zdá sa, že sú za tým úpravy cien naprieč celým spotrebným košom,“ píše sa v správe banky.

Kľúčové v tomto smere bude, akým spôsobom vláda pristúpi k pomoci ľuďom s drahými energiami. Tento rok by sa totiž podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas) malo skončiť plošné dotovanie cien energií. Vláda však stále ešte nevie, či bude pomoc smerovaná adresne na chudobnejšie domácnosti, alebo bude opäť plošná. Ak by boli dotácie plošné, ceny energií budú nižšie a nižia bude aj miera inflácie na budúci rok. Rok 2025 má byť zároveň posledný s vysokou infláciou.

2. Platy

Reálne mzdy by podľa prognózy nemali klesať. Správa NBS približuje, že platy reagujú na prudký pokles inflácie a mierne oneskorenie spôsobuje, že rast nominálnych platov predbieha zdražovanie. To znamená, že dochádza k obnove kúpyschopnosti domácností.

Reálne mzdy teda porastú. Podľa jesennej prognózy NBS by mala priemerná reálna mzda tento rok narásť o 3,8 percenta. V roku 2025 by malo ísť o rast vo výške 0,2 percenta a v roku 2026 by mal priemerný reálny plat narásť o 1,4 percenta. Reálne platy by mali výraznejšie rásť vo verejnej správe, v školstve a zdravotníctve ako v súkromnom sektore.

3. Trh práce

Zaujímavý je okrem platov aj celkový vývoj na trhu práce. Správa centrálnej banky približuje, že zamestnanosť na Slovensku dlhodobo nerastie – to sa prejavuje v raste produktivity práce. „V prvom polroku sa prejavili zvýšené odchody do predčasných dôchodkov. Viditeľné to bolo najmä v priemysle a v niektorých odvetviach služieb a obchodu. Počet pracujúcich klesol medziročne približne o 6,5 tisíca (-0,3 percenta),“ píše sa v prognóze NBS.

Ekonómovia banky okrem toho pripomínajú nepriaznivú situáciu v priemysle, z ktorého postupne odchádzajú ľudia, a slabnúci dopyt v sektore služieb. Zamestnanosť na Slovensku okrem toho dlhšie nerastie aj z dôvodu, že nám chýbajú vhodní kvalifikovaní pracovníci a veľké počty ľudí odchádzajú do predčasného dôchodku.

Zdroj: pravda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com