Ekonomika

Výsledky francúzskych volieb majú negatívny dopad na ekonomiku: Krajina nemá najsvetlejšie vyhliadky

Výsledok parlamentných volieb vo Francúzsku je pre rating druhej najväčšej ekonomiky Európskej únie negatívny. Uviedla to v utorok ratingová agentúra Moody’s, podľa ktorej bude prijímanie potrebných rozhodnutí, a najmä splnenie prísľubu znížiť dlh a rozpočtový deficit, náročné. Informovala o tom agentúra Reuters.

Krajne pravicové Národné združenie Marine Le Penovej síce voľby nakoniec nevyhralo, ani jedna z troch najsilnejších strán však nemá väčšinu. “Vzhľadom na komplikácie, ktorým akákoľvek budúca vláda bude čeliť, sa v roku 2025 pravdepodobne nedočkáme fiškálnej konsolidácie postavenej na znižovaní výdavkov,” uviedla Moody’s. Potvrdila tak obavy, ktoré deň predtým dala najavo aj ratingová agentúra S&P Global. Moody’s neočakáva riešenie vysokého dlhu a rozpočtového deficitu ani prostredníctvom zvýšenia daní.

“Výsledky volieb tak majú na vývoj ratingu negatívny vplyv,” uviedla agentúra. Tá drží rating Francúzska na úrovni Aa2 so stabilným výhľadom. To je o jeden stupeň vyšší rating než v prípade S&P aj Fitch.

Vzhľadom na výdavkovú trajektóriu Francúzsko pravdepodobne nebude schopné dostať rozpočtový deficit pod 4 % hrubého domáceho produktu (HDP) skôr ako v roku 2027. Navyše, dlh, ktorý dosahuje približne 110 % HDP, bude pokračovať v raste, dodala ratingová agentúra Moody’s.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com