Svet

Ruský útok zničil ukrajinskú detskú nemocnicu vybavenú radiačnými zariadeniami

MAAE preto zvolala mimoriadne zasadnutie.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) zvolala na žiadosť Kyjeva na piatok mimoriadne zasadnutie. Došlo k tomu po ruskom útoku, pri ktorom bola v pondelok zničená najväčšia ukrajinská detská nemocnica Ochmatdyt v Kyjeve vybavená aj radiačnými zariadeniami určenými na onkologickú liečbu. Vyplýva to z dôverného dokumentu, do ktorého nahliadla agentúra AFP.

Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko požiadal už v pondelok o mimoriadne zasadnutie Rady guvernérov MAAE. Uviedol, že zasiahnutá nemocnica Ochmatdyt dostávala od MAAE v rámci programov technickej spolupráce vybavenie a technickú pomoc, pričom vlastnila aj “27 zdrojov ionizujúceho žiarenia“ určených na liečbu rakoviny.

Haluščenko v tejto súvislosti informoval, že pondelkový ruský raketový útok “nie len, že ohrozil životy, ale predstavoval aj hrubé porušenie základných zásad a hodnôt MAAE“, a je podkopaním samotných základov medzinárodnej jadrovej bezpečnosti.

Mimoriadne zasadnutie Rady guvernérov MAAE sa uskutoční v piatok o 10.00 h SELČ v sídle tejto agentúry OSN vo Viedni, oznámil podľa AFP diplomatom úradujúci šéf tejto rady guvernérov Holger Martinsen.

Rada guvernérov MAAE je zložená zo zástupcov 35 štátov a zvyčajne sa stretáva každé tri mesiace, no môže byť zvolaná aj na žiadosť niektorého z členských štátov.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com