Komentáre

Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN sa zaoberá raketovým útokom na ukrajinskú detskú nemocnicu

OSN, 9. júla 2024 – Na naliehavú žiadosť Veľkej Británie, Ekvádoru, Slovinska, USA a Francúzska sa Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) zišla na mimoriadnom zasadnutí, aby prerokovala katastrofálny raketový útok na najväčšiu ukrajinskú detskú nemocnicu Ochmatdyt. Ukrajinské orgány útok odsúdili ako barbarský a poukázali na ťažké civilné obete a prehlbujúcu sa humanitárnu krízu v regióne.

Raketový útok si tragicky vyžiadal život detského nefrológa, dôležitého špecialistu na starostlivosť o malých pacientov. Táto strata je hlbokou ranou pre lekársku komunitu aj pre postihnuté rodiny a výrazne zhoršuje schopnosť nemocnice poskytovať základné zdravotnícke služby. Úmyselný útok na Okhmatdyt vážne narúša už aj tak napätý systém zdravotnej starostlivosti, ktorý do veľkej miery závisí od odbornosti zdravotníckeho personálu.

Zničenie v Okhmatdyte bolo rozsiahle, kritické zariadenia a laboratóriá boli úplne zničené. Tento neúspech drasticky znižuje prevádzkovú kapacitu nemocnice. Raketový útok z 8. júla si vyžiadal 38 obetí vrátane štyroch detí a 190 zranených, pričom len v Kyjeve bolo hospitalizovaných 64 osôb. Poškodených bolo viac ako 100 objektov infraštruktúry vrátane nemocníc, pôrodníc, materských škôl, obchodného centra a obytných budov.

Útok na Ochmatdyt je hrubým porušením Ženevských dohovorov, ktoré útoky na zdravotnícke zariadenia klasifikujú ako vojnové zločiny. Ide o súčasť znepokojivej schémy, keďže Rusko sa už predtým zameralo na zdravotnícke strediská pomocou rakiet a navádzaných bômb. Analýza škôd a videozáznamy naznačujú, že raketa bola zameraná konkrétne na nemocnicu, čo je v rozpore s ruskými tvrdeniami, že išlo o ukrajinskú raketu AIM-120A.

Raketa dopadla v pondelok o 10:00, teda v čase, ktorý je vypočítaný tak, aby spôsobila čo najviac obetí a chaos. V nemocnici, kde pracovalo približne 600 ľudí vrátane personálu a pacientov, bolo rušno. Načasovanie a výber cieľa v predvečer samitu NATO sa javia ako zámerný akt vzdoru a agresie zo strany Moskvy, ktorá ako symbol využila známu a multidisciplinárnu detskú nemocnicu.

Pozoruhodným zvratom je, že zasadnutie BR OSN, na ktorom sa riešila táto kríza, sa konalo počas ruského predsedníctva v rade, ktorého sa Rusko ujalo 1. júla 2024. To zdôrazňuje naliehavú potrebu reformy medzinárodných bezpečnostných inštitúcií, aby sa zabránilo tomu, že osoby zodpovedné za takéto zverstvá budú mať významnú moc. Úloha Ruska v BR OSN, ktorá je dedičstvom po ZSSR, mu umožňuje uplatňovať značný vplyv vrátane práva veta, ktoré využíva na formovanie medzinárodných výsledkov.

Ukrajina požadovala, aby bol útok na Ochmatdyt uznaný za vojnový zločin, a žiadala, aby sa zodpovedné osoby zodpovedali za tento útok a aby sa im poskytla kompenzácia za zničenie kritickej zdravotníckej infraštruktúry. Medzinárodné spoločenstvo teraz čelí kritickej skúške pri riešení týchto porušení a zabezpečení spravodlivosti. Útok na Okhmatdyt je jasnou pripomienkou potreby naliehavej reformy globálnych bezpečnostných štruktúr s cieľom dodržiavať medzinárodné právo a chrániť zraniteľné obyvateľstvo pred takýmito hroznými činmi.

Autor: Radim Vesely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com