Komentáre

Blíži sa samit NATO. Čo môžeme očakávať? Strategické vedenie Západu a podpora Ukrajiny

V dňoch 9. až 11. júla 2024 sa vo Washingtone uskutoční jubilejný samit NATO, na ktorom sa stretnú lídri 32 krajín a ktorý sa stane kľúčovou udalosťou pri určovaní budúceho globálneho vedenia Západu. V kontexte rusko-ukrajinskej vojny má tento samit mimoriadny význam nielen pre Ukrajinu, členov NATO, ale aj pre ostatné krajiny, ktoré čelia hrozbe ruskej agresie.

Ukrajina na samite očakáva dve kľúčové rozhodnutia – o presune nových systémov protivzdušnej obrany (PVO) a o konkrétnych krokoch, ktoré ju priblížia k členstvu v aliancii. Stála predstaviteľka USA pri NATO Julianne Smithová predtým uviedla, že NATO plánuje ponúknuť Ukrajine bezpečnostný balík, ktorý bude “mostom” k členstvu. Predpokladá sa, že na samite vo Washingtone budú Ukrajine ponúknuté “konkrétne spôsoby”, ako urýchliť jej budúce členstvo v aliancii. Oznámil to námestník amerického ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti Douglas Jones. Podľa neho záverečná deklarácia potvrdí, že Ukrajina sa stane členom NATO, hoci konkrétne znenie sa ešte len dohodne. Okrem toho americký minister obrany Lloyd Austin oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 2 miliardy 300 miliónov dolárov. A zdroje z amerického ministerstva zahraničných vecí tvrdia, že na samite môžeme skutočne očakávať dobré správy o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany. Chceli by sme zdôrazniť, že rozhodnutie neposkytnúť vojenskú pomoc Ukrajine môže znamenať nielen podkopanie solidarity v rámci Aliancie, ale aj vyslanie signálu určitej slabosti Kremľu, čo môže podnietiť ďalšiu agresiu a zintenzívnenie konfliktov v regióne.

Posilnenie vojenskej spolupráce s Ukrajinou, poskytnutie významnej vojenskej pomoci a potvrdenie bezpečnostných záväzkov vo východnej Európe nielen posilní pozíciu NATO, ale aj zdôrazní jeho úlohu pri podpore medzinárodnej stability a obrane demokratických hodnôt.

Je potrebné pripomenúť, že vo februári 2022 ruský prezident Vladimir Putin nariadil nevyprovokovanú inváziu v plnom rozsahu na Ukrajinu, čím spustil najkrvavejšiu agresiu v Európe od druhej svetovej vojny. Kremeľ narušil stabilitu kontinentu a spôsobil celosvetové nepokoje. Táto vojna sa každým dňom stáva násilnejšou. Ruské rakety neustále útočia na ukrajinských civilistov, mestá a kritickú infraštruktúru. Putinovým cieľom je obnoviť ruské impérium a zmeniť svetový poriadok. Západoeurópskym a východoeurópskym krajinám hrozí, že sa stanú ďalšími cieľmi ruskej agresie. Okrem toho Kremeľ vedie koordinovanú kampaň nepriateľských akcií proti krajinám NATO vrátane sabotáží, kybernetických útokov a šírenia dezinformácií. Moskva tiež naďalej hrozí použitím jadrových zbraní, ktorých použitie ohrozuje celý svet. Nikto nevie, kedy sa barbarské chúťky ruského agresora zastavia, preto musí spoločné úsilie medzinárodného spoločenstva urobiť všetko pre to, aby ho potlačilo.

Hlavným cieľom NATO nie je viesť vojnu, ale predchádzať jej, a túto úlohu Aliancia úspešne plní už trištvrte storočia! Samit NATO vo Washingtone bude dôležitou etapou pri rozhodovaní o budúcnosti bezpečnosti v Európe, a dokonca aj vo svete. Podpora Ukrajiny v jej boji za zvrchovanosť a územnú celistvosť bude východiskovým bodom na preukázanie odhodlania Západu čeliť súčasným výzvam a podporovať medzinárodnú stabilitu. Bude to tiež signál pre svet, že Západ je pripravený konať rozhodne na obranu svojich hodnôt a na zaistenie bezpečnosti svetového spoločenstva.

Autor: K.M.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com