Ekonomika

Údaje k rastu ekonomiky naplnili očakávania analytikov, pomohol výrazný prebytok zahraničného obchodu aj eurofondy

Rast slovenskej ekonomiky za tretí štvrťrok bol v súlade s očakávaniami analytikov. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol medzikvartálne o 0,2 %. Je to podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša nad priemerom eurozóny, kde rýchly odhad Eurostatu ukazuje predbežne medzikvartálny pokles o jednu desatinu percenta.

Hodnotu HDP znižovala inflácia

Na medziročnej báze sa rast slovenskej ekonomiky v stálych cenách zvýšil o 1,1 %. Inflácia aj naďalej znižovala hodnotu HDP v stálych cenách oproti jeho nominálnej hodnote.

„Ako sme očakávali, rast podporil najmä výrazný prebytok zahraničného obchodu. Možno tiež očakávať, že sa už prejavili aj peniaze z eurofondov a plánu obnovy, ktoré sa postupne prelievajú do našej ekonomiky vo forme investícií,“ skonštatoval Kočiš. Detaily však budú známe po zverejnení podrobnejších údajov začiatkom decembra.

Domácnosti zostávajú pod tlakom

Ekonomický rast v predchádzajúcom roku ťahala spotreba domácností vďaka pandemickým úsporám. Od začiatku tohto roka sa však situácia zmenila. Spotreba domácností je podľa Kočiša pod tlakom pre slabé maloobchodné tržby, ktoré ostali aj v treťom štvrťroku v zápore.

Výdavky domácností zostávajú pod tlakom v dôsledku nízkej miery úspor, ktorá dosiahla minimálnu úroveň, spolu so záporným reálnym príjmom. Celková spotreba slovenských domácnosti tvorí približne 60 % nášho HDP. Návrat k rastu však sporiteľňa očakáva až v budúcom roku.

Vyhliadky do budúcna

V budúcom roku analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva len jemné oživenie ekonomického rastu okolo 1,5 %, keď by ekonomiku mohol začať postupne opäť podporovať i zotavujúci sa externý a spotrebný dopyt.

„Do posledného štvrťroka tohto roka však ostávajú vyhliadky externého prostredia naďalej znepokojivé,“ hovorí Koršňák. Dôvodom na obavu sú podľa neho najmä slabé čísla nemeckej ekonomiky, ktorá dlhodobo predstavuje kľúčového obchodného partnera slovenského priemyslu.

Slovenská sporiteľňa očakáva, že v budúcom roku HDP medziročne stúpne približne o 1,3 %, a to vďaka očakávanému fiškálnemu stimulu vo výške 5 miliárd eur z fondov EÚ, čo je zhruba 5 % HDP.

„Určujúcim faktorom ostáva schopnosť našej krajiny tieto zdroje efektívne a rýchlo absorbovať,“ skonštatoval Kočiš. VÚB banka ročný odhad rastu HDP na tento a budúci rok znížila v oboch rokoch zhodne na 1,2 %.

Zdroj: https://sita.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com