Komentáre

Ruské dezinformácie rozdeľujú Európu: boj proti informačnému vplyvu Kremľa je pre západné krajiny otázkou národnej bezpečnosti

Propaganda a jej deštruktívny vplyv sú dôležitým nástrojom zahraničnej politiky Kremľa už od čias Sovietskeho zväzu. Po úplnej invázii bola ruská propaganda na čele procesov súvisiacich s vojnou na Ukrajine: Rusko neustále vytvára falošný obsah, ktorý sprevádza nepriateľské akcie a replikuje ho v informačnom priestore západných krajín. V globálnejšom meradle je cieľom ruských dezinformácií znížiť podporu Ukrajine a spôsobiť rozkol v západnej civilizácii.

Keďže ruská armáda slabne a Kremľu sa nedarí nájsť východisko z patovej situácie, Putinova propaganda sústreďuje svoje úsilie na presviedčanie západného spoločenstva o opaku. Za posledný mesiac sa tak v popredných západných médiách objavilo množstvo článkov, ktoré opisujú situáciu na fronte v kontexte nepriaznivom pre Ukrajinu. Hlavnými naratívmi zdôrazňovanými v takýchto článkoch boli nemožnosť ruskej porážky, silný surovinový potenciál Ruska, prechod vojny na zdĺhavý, pozičný charakter atď. Je príznačné, že takéto publikácie sa začali systematicky objavovať po tom, ako Rusi po 10. októbri začali samovražedné útoky na Avdijivku. Odvtedy na relatívne úzkom úseku frontu teroristický štát utrpel azda najväčšie straty za celé obdobie plnohodnotnej vojny: stovky kusov zničenej vojenskej techniky, tisíce zabitých a zranených vojakov. Naratívy o neporaziteľnosti Rusov sú preto pokusom šíriť na Ukrajine a na Západe porazenecké nálady na pozadí ťažkých strát okupanta.

Rusko používa samostatný klaster falzifikátov, ktorý je zameraný na informačný priestor konkrétnej krajiny. Tieto falzifikáty sa líšia v závislosti od ich konečného cieľa. Ak chce Kremeľ postaviť západné krajiny proti sebe, zameriava sa na historické krivdy, ekonomické otázky a nastoľuje otázku možných zmien hraníc v Európe. V súvislosti s klesajúcou podporou Ukrajiny Rusko šíri fejky o korupcii, nekompetentnosti politického a vojenského velenia a dominancii ukrajinských utečencov v Európe. Kremeľ sa snaží ovplyvňovať nielen vlády EÚ, ale aj bežných občanov, vytvárať nepriateľský postoj voči Ukrajine a každému, kto jej pomáha.

To je teda kľúčová hrozba, ktorú predstavujú ruské dezinformácie. Putin chce rozdeliť politický monolit západných krajín a znížiť podporu Ukrajine. Ďalším krokom Kremľa je posilnenie jeho expanzie a zintenzívnenie nepriateľských akcií. Ide o klasické stelesnenie princípu “rozdeľuj a panuj”. Ak si chce Európa zachovať svoju civilizačnú identitu a brániť sa proti ruskej hybridnej hrozbe, ktorú predstavuje kremeľská propaganda, musia sa prijať naliehavé opatrenia na čeliť takýmto výzvam. Ruské médiá, ktoré šíria falošné správy, nemôžu byť prítomné v informačnom priestore západných krajín. Novinári, ktorí píšu proruské články, by mali byť rozpoznaní ako agenti Kremľa, ktorí pomáhajú Putinovi v jeho agresívnej vojne. Tieto kroky sú kľúčom k posilneniu národnej bezpečnosti západných krajín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com