Ekonomika

Inflácia v eurozóne sa spomalila

Medziročná inflácia sa pod hranicu troch percent vrátila prvýkrát od leta 2021.

Inflácia v eurozóne v októbri opäť oslabila a dosiahla najnižšiu úroveň za viac ako dva roky. Spotrebiteľské ceny spomalili tempo medziročného rastu na 2,9 % zo septembrovej úrovne 4,3 %. Vyplýva to z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat, ktorý v piatok potvrdil svoj rýchly odhad z 31. októbra.

Inflácia bola v októbri stále vyššia ako strednodobý cieľ Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá si ho stanovila na úrovni 2 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny v menovej únii v októbri zvýšili o 0,1 percenta. Medziročná inflácia sa pod hranicu 3 % vrátila prvýkrát od leta 2021. Najvyššiu infláciu zaznamenala eurozóna v októbri minulého roka, keď dosiahla 10,6 %.

Jadrová inflácia, ktorá nezahrňuje kolísavé ceny energií a potravín, klesla na 4,2 % z úrovne 4,5 % v prechádzajúcom mesiaci. Jadrová inflácia podľa mnohých ekonómov odráža základné inflačné trendy lepšie ako celková miera.

Vývoj inflácie sa v jednotlivých krajinách eurozóny naďalej výrazne líšil. Najvyššiu medziročnú infláciu zaznamenalo podľa potvrdených údajov Eurostatu Slovensko, a to na úrovni 7,8 %. V porovnaní so septembrom bola nižšia o 1,2 percentuálneho bodu. Spotrebiteľské ceny klesli iba v Belgicku (-1,7 %) a Holandsku (-1,0 %).

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com