Ekonomika

Vláda odsúhlasila Finančnú dohodu s Európskou komisiou: Aha, aký balík peňazí budeme mať

Vláda SR odsúhlasila novú Finančnú dohodu s Európskou komisiou. Výsledná suma, ktorá bude Slovensku k dispozícii po revízii Plánu obnovy a odolnosti SR, je na úrovni 6,4 mld. eur, pričom sa rozširuje o novú kapitolu REPowerEU.

„Pôvodná výška maximálneho finančného príspevku bola 6,5 mld. eur, z toho 6,3 mld. eur bolo pridelených Európskou komisiou na základe kľúča prideľovania grantov RRF a 200 mil. eur bolo pôvodne plánované financovanie plánu obnovy zo štátneho rozpočtu,“ uviedol podpredseda vlády SR pre plán obnovy Peter Kmec.

Slovenská republika vykázala porovnateľne lepší hospodársky výsledok v rokoch 2020 a 2021 ako sa pôvodne predpokladalo, preto sa maximálny finančný príspevok pre Slovensko znížil o 322 mil. eur z pôvodného finančného príspevku 6,5 mld. na nový, nižší 6,2 mld. eur. Slovensko sa taktiež rozhodlo upustiť od spolufinancovania Plánu obnovy zo štátneho rozpočtu o pôvodne plánovaných 200 mil. eur. Nový maximálny finančný príspevok sa tak znížil na 6 mld. eur.

Aby sa Európa stala najneskôr do roku 2030 nezávislou od ruských fosílnych palív a pre boj s klimatickou krízou, Európska komisia pridala do Plánu obnovy novú kapitolu REPowerEU. Jej celková výška pre Slovensko predstavuje 403 mil. eur. „Celkový aktualizovaný finančný príspevok Plánu obnovy pre Slovensko tak činí 6,4 mld. eur,“ vysvetľuje Peter Kmec.

„Chcem, aby sme hľadali všetky možnosti ako využiť finančné prostriedky z mechanizmov na podporu obnovy a odolnosti na zmysluplné projekty, ktoré sú realizovateľné,“ povedal premiér Robert Fico počas pondelňajšieho rokovania vlády o Dohode o financovaní medzi Komisiou a Slovenskou republikou.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com