Ekonomika

Ceny potravín sťahujú žalúdok Slovákom už nejaký ten piatok: Zlepšila sa doterajšia situácia?

Bude to aj ďalej klesať? Inflácia na Slovensku sa dostala na najnižšie čísla od februára 2022. Napriek tomu najväčšie vrásky robí ľuďom na Slovensku zdražovanie potravín, ktoré sa medziročne hýbalo na viac ako 13 %. Kedy sa to podľa analytikov podarí dostať na znesiteľnú úroveň?

Inflácia sa drží stále na vysokej úrovni, dokonca sme v čele eurozóny a klesáme pomaly. Napriek tomu sa dá hovoriť o istom obrate. V tomto roku totiž podľa štatistikov medzimesačne zlacneli všetky potravinové položky, najmä sezónna zelenina a ovocie, no výrazné zdraženie pohonných látok v auguste tento pokles vyvážilo. „Krivka medziročnej inflácie je od marca tohto roku v zostupnej fáze. Aktuálne sa pod vplyvom spomalenia rastu cien potravín a nákladov na bývanie dostala na hodnotu 8,9 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2022,“ uvádza Štatistický úrad SR.

Pozitívne je, že medzi júlom a augustom klesli ceny potravín v priemere o 1,1 %. „Predovšetkým však zlacneli ceny zeleniny o 4,6 %, ovocia o 2,8 %, mlieka, syrov a vajec o 0,8 % (ovplyvnené poklesom cien vajec), chleba a obilnín o 0,9 %, ale aj mäsa o 0,2 %, olejov a tukov o 1,1 %, cukru a cukroviniek o 0,9 %,“ uviedli odborníci. V porovnaní s augustom 2022 však vzrástli ceny potravín o 13,6 %. „Rast cien nad 20 % zostal už iba pri položke cukor, džem a cukrovinky. Ďalší pokles zaznamenali ceny olejov a tukov, ktorých medziročné zníženie o 6,8 % bolo spôsobné predovšetkým ich prudkým zdražením v minulom roku,“ uzatvárajú experti.

Ekonómovia hovoria, že zmierňovanie rastu cien bude pokračovať. „V priemere by podľa našich prepočtov mala inflácia tento rok dosiahnuť 10,8 % a v závere roka by sa mohla pohybovať na úrovni okolo 6 až 6,5 %. Budúci rok by sa mala hýbať na úrovni okolo 4 až 5 %,“ priblížil Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. Kľúčové pre rast cien budúci rok budú podľa Koršňáka opäť rozhodnutia o regulovaných cenách energií na bývanie. „Predpokladáme pritom, že k plnému premietnutiu trhových cien energií do cien plynu, tepla a elektriny pre slovenské domácnosti nepríde ani v budúcom roku a štát rast cien týchto položiek bude opäť čiastočne tlmiť,“ myslí si analytik UniCredit Bank.

Budú sa ešte zdvíhať úroky?

Európska centrálna banka tento týždeň zdvihla úrokové sadzby na 4,5 %, vyššie boli len v roku 2000. Od toho sa odvíja napríklad výška sadzieb na hypotékach a pôžičkách, ktoré si berú ľudia na Slovensku. Podľa expertov teraz zostanú dlhšie na aktuálnej úrovni. „ECB zrejme poslednýkrát v tomto cykle zdvihla základné úrokové sadzby, najmä preto, lebo v budúcom roku vidí infláciu stále až na 3,2 %, teda príliš vysoko už príliš dlho. Niektoré iné indikátory inflačných očakávaní sú tiež stále vyššie, ako by bolo vhodné,“ zhodnotil analytik VÚB Michal Lehuta.

Zmena cien za rok (august 2023): Tovar/zmena
Cukor + 22,6 %
Destiláty + 20,0 %
Zelenina + 19,1 %
Ryby + 15,6 %
Mäso + 14,4 % 
Mlieko, syry a vajcia + 14,1 %
Minerálky + 13,9 %
Chlieb + 13,2 %
Káva  + 11,8 %
Pivo + 9,6 %
Ovocie + 7,6 %
Víno + 5,9 %
Oleje – 6,8 %

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com