Ekonomika

Týždeň vo svetovej ekonomike: Apple prišiel na trh s novými iPhonmi. Tie investorov veľmi nenadchli

Reakcia trhu bola skôr negatívna, kedy akcie Applu v ten deň stratili viac ako 1,5 %. To však nie je nič nezvyčajné, a takáto reakcia je každoročne podobná, keďže očakávania investorov sú pravdepodobne väčšie a zahrnuté v cene už dni pred ohlásením.

V utorok spoločnosť Apple predstavila svoje nové produktové novinky. Ako každoročne, jednalo sa hlavne o nové telefóny iPhone 15 a nadchádzajúce verzie Max, Pro a Pro Max. Čo sa týka technologických zmien, tých však veľa s novým modelom neprichádza.

Hlavnými zmenami sú tak nové procesory pre verzie Pro, ktoré v sebe zahŕňajú polovodiče s veľkosťou 3 nm, ďalej po prvýkrát obsahujú iPhony nabíjací port USB-C, ktorý z dôvodu Európskej únie museli implementovať a poslednou zmenou je ostrovček na prednú kameru, ktorý je implementovaný už v celej rade nových iPhonov. Keďže však odborník na technológie rozhodne nie som, poďme sa skôr pozrieť na finančné stránky týchto telefónov a aké sú pre spoločnosť dôležité.

Trh so smartfónmi už posledné roky výrazne stagnuje. To môžeme povedať aj o počte predaných kusov iPhonov, ktorý sa pohybuje už od roku 2015 viac menej stabilne v okolí 200 miliónov kusov. Podiel spoločnosti Apple na celkovom trhu je dlhodobo stabilný a pohybuje sa na úrovni 18 %, avšak platí, že čím je krajina bohatšia, tým majú iPhony výraznejší podiel v týchto krajinách. Z tohto dôvodu tvoria v krajinách, ako je Kanada, Japonsko alebo USA až 50 % z celkových predajov smartfónov.

Niet pochýb, že značka Apple je prémiovou značkou a z tohto dôvodu aj napriek podielu len v okolí 18 % si tak môže z celkových tržieb na trhu zobrať až 48 %. A z celkových prevádzkových ziskov dokonca až 85 %. Čo sa týka podielu na celkových tržbách Appleu, ich iPhony tvoria 52 % z ich celkových predajov, a ďalších 10 % tvoria ďalšie príslušenstvá ako hodinky alebo slúchadlá, ktoré taktiež predstavili v utorok.

Rozhodne tak iPhony sú veľkou správou pre celé podnikanie spoločnosti a z tohto dôvodu boli v utorok večer všetky oči investorov prilepené na obrazovke sledujúc živú konferenciu. Reakcia trhu bola skôr negatívna, kedy akcie Appleu v ten deň stratili viac ako 1,5 %. To však nie je nič nezvyčajné a takáto reakcia je každoročne podobná, keďže očakávania investorov sú pravdepodobne väčšie a zahrnuté v cene už dni pred ohlásením.

Inflácia na Slovensku pokračuje v poklese

Z minulo mesačných 9,7 %, sa tentokrát slovenská inflácia ocitla na úrovni 8,9 %, čo je pokles o 0,8 p. b.. Hlavným motorom tohto poklesu boli ceny potravín, ktoré medzimesačne dokázali klesnúť o 1,1 %. K tomu hlavne prispeli výrazne ceny ovocia a zeleniny alebo taktiež aj ceny vajíčok.

Bývanie, ktoré má významné zastúpenie v spotrebiteľskom koši, taktiež pokleslo medzimesačne o 0,2 % a dokázalo stiahnuť infláciu nadol. Dôvodom poklesu v tomto segmente bol hlavne pokles cien imputovaného nájomného a pokles cien pevných palív.

Zo všetkých pozorovaných skupín tak ceny medzimesačne dokázali ceny klesať v 6 z 12 skupín. Medzimesačne sa nám však celkovo ceny nepohli a ostávajú na úrovni z predošlého mesiaca. Za posledné 4 mesiace tak ceny ostávajú stabilné a pomohli tak ku pozitívnemu vývoju na medziročných číslach.

Na druhej strane sa však výrazne začínajú do inflácie prepisovať vysoké ceny pohonných hmôt, ktoré vďaka vývoju na cenách ropy na svetových trhoch výrazne rástli. Vďaka vysokým cenám na čerpacích staniciach sa tak ceny v sekcii dopravy medzimesačne zvýšili až o 4,6 % a na medziročnej báze tak už máme dopravu vyššie o 1,4 % aj napriek minuloročným šokom.

Jadrová inflácia, teda inflácia očistená o regulované ceny bola na úrovni 9,6 % medziročne a čistá inflácia, teda po očistení cien potravín dosahovala 8,4 %. Medzimesačne nám jadrová inflácia ostala na predchádzajúcej úrovni, avšak čistá inflácia dokázala vzrásť o 0,4 %.

ECB zvýšila úrokové sadzby

Na štvrtkovom zasadnutí sa Európska centrálna banka (ECB) ocitla vo veľmi ťažkej situácii, keďže cieľom centrálnych bánk je udržiavať stabilnú cenovú hladinu, čo sa im v posledných rokoch veľmi nedarí. Avšak centrálnej banke nejde iba o cenovú hladinu, ale taktiež aj o stabilitu finančného systému a tým pádom aj o hospodársky rast.

Tentokrát však ECB stála pred ťažkým rozhodnutím, keďže európska ekonomika vyzerá byť stále slabšia a slabšia. Negatívne výhľady prichádzajú nielen na výrobný sektor, ale taktiež aj na sektor služieb podľa indexu nákupných manažérov. Prognózy centrálnej banky sú taktiež pravidelne revidované nadol a očakáva sa nižší rast ako pred tým. Inflácia však zostáva stále vysoká nad úrovňou 5 %, teda stále ďaleko od inflačného cieľa.

Ako sa teda rozhodnúť ? Buď zvýšiť úrokové sadzby a tlmiť naďalej infláciu ale taktiež celú ekonomiku, alebo ponechať sadzby nezmenené a vyčkávať, ako sa vysoké sadzby pretavia do ekonomiky.

Centrálna banka sa rozhodla zvýšiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čím dáva jasný signál investorom, že je ochotná aj naďalej s infláciou bojovať aj napriek horším dátam o ekonomike. Vyššie úrokové sadzby tak budú prítomné v ekonomike ešte nejaký ten čas, a tak si na nich spotrebiteľ bude musieť zvyknúť.

Ďalšie zvyšovanie sa už v súčasnosti na zasadnutiach nepredpokladajú, avšak to všetko sa ešte môže zmeniť s príchodom neočakávaných udalostí, ako napríklad ďalšie zvyšovanie cien ropy.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com