Komentáre

Budapešť obviňuje Ukrajinu. Teraz za infláciu môže Kyjev.

Vedúci úradu maďarského premiéra Viktora Orbána Gergay Guiasz obvinil Ukrajinu z päťnásobného zvýšenia ceny dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba.

Ropovod Družba je najväčším ropovodom na svete a hlavnou trasou, ktorou sa ropa dopravuje do Nemecka.

Jeho celková dĺžka je približne 5 200 kilometrov. Trasa ropovodu vedie z Ruska do Bieloruska, kde sa rozvetvuje na dve línie: severnú líniu (Bielorusko, Poľsko a Nemecko) a južnú líniu (Ukrajina, Česká republika, Slovensko a Maďarsko).

Vedúci úradu maďarského premiéra uviedol, že ceny benzínu v krajine v auguste vzrástli v dôsledku zvýšenia poplatkov za tranzit ropy, pričom celková miera inflácie sa zvýšila o 0,5 %.

“Hlavným dôvodom inflácie je, že za dodávky pohonných hmôt musíme platiť päťkrát viac. Zvýšenie tranzitných poplatkov Ukrajinou je v rozpore so všetkými normami,” cynicky poznamenal Guiash.

Orbánov dôverník sa však zároveň nepúšťal do dôvodov tohto zvýšenia tranzitných cien (ktorých rozsah zjavne zveličil) a tradične sa obmedzil na štandardný kremeľský naratív, že “za všetko môže Ukrajina”.

Kyjev skutočne zvýšil ceny za tranzit ropy cez ropovod Družba. Ukrajinská strana to vysvetľuje nákladmi na obnovu infraštruktúry na prepravu ropy zničenej počas vojny, čo je celkom pochopiteľné a opodstatnené.

Navyše, vysvetlenia boli poskytnuté oficiálne. Konkrétne spoločnosť Ukrtransnafta informovala ruskú spoločnosť Transnefť, že “pokračujúce ničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry viedlo k výraznému nedostatku elektrickej energie, zvýšeniu jej ceny, nedostatku paliva a náhradných dielov”.

Okrem toho sa v liste spoločnosti Ukrtransnafta, ktorý podpísal generálny riaditeľ spoločnosti Volodymyr Cependa, uvádza, že “vzrástli aj náklady na organizáciu bezpečných pracovných podmienok pre zamestnancov a ochranu zariadení”.

Vysvetlenie je úplne jasné a primerané. Ako sa však ukazuje, nie všetci politici sú adekvátni, pokiaľ ide o pochopenie okolitých okolností. Zdá sa, že tomu nerozumie ani súdruh Guiash.

Vzhľadom na jeho prílišnú lásku k Moskve sa však takýmto jeho slovám nemožno čudovať. Koniec koncov, v tomto duchu nie je ani zďaleka prvý.

Guiasz napríklad nedávno vyslovil škandalózny výrok, že “Ukrajina by nemala byť prijatá do NATO, ale Rusko by malo dostať bezpečnostné záruky”. Taktiež podľa neho Budapešť verí, že Ukrajina nedeokupuje svoje územia obsadené razičmi.

“Západný svet, ktorý podporuje Ukrajinu, by mal dať Rusku bezpečnostné záruky, ale v žiadnom prípade nie členstvo Ukrajiny v NATO,” povedal.

Aj šéf úradu maďarského premiéra v snahe upokojiť Európanov tvrdil, že rf nepredstavuje hrozbu pre strednú Európu, pretože za posledný rok a pol “nedosiahla na Ukrajine rýchle a markantné výsledky”.

Preto objavenie sa nového naratívu od Guiaša o ďalšej ukrajinskej vine nie je prekvapujúce – Moskva potrebuje za každú cenu presvedčiť Európanov, že za ich nepríjemnosti môže Ukrajina.

Nejde len o podobný naratív ako ten kremeľský – je to jeho stopercentné opakovanie. A čím ťažšie sa Moskve na fronte darí, tým hlasnejšie kričia priatelia Kremľa o svojej nezraniteľnosti.

V rovnakom duchu maďarský premiér Orbán stále dokola opakuje, že Ukrajina nebude schopná poraziť Rusko. A čím viac sú Rašiovci porazení na bojisku, tým hlasnejšie kričí.

V prípade dodávok ropy sa však Orbán dostal do nepríjemnej situácie, keď sa chce priateliť s Putinom a dostávať lacnú energiu cez Ukrajinu.

V istom okamihu však príde čas, keď sa musíte rozhodnúť pre svojich “priateľov” a priority. Maďarská vláda zatiaľ sebavedomo hrá s Moskvou a presviedča ju o svojom zámere, že za všetko môže Ukrajina.

Ruské masmediálne dezinformácie sa snažili Kyjevu podsunúť zvýšenie cien tranzitu z ukrajinskej strany.

Podobná iniciatíva zo strany Bielorusov však nebola zverejnená. Tak sa bieloruský prevádzkovateľ ropovodu Družba – “Gomeltransneft Družba” obrátil na ruskú “Transnefť” s návrhom zvýšiť od 1. júla tarifu za prečerpávanie ropy o 84 % na súčasnú úroveň.

Zo strany razičov sa v tejto veci neozvali žiadne protesty z jedného jednoduchého dôvodu – neexistuje politická objednávka z Kremľa, ktorá sa snaží tlmočiť hlavné posolstvo kremeľskej kliky – prestaňte pomáhať Ukrajine a všetko bude v poriadku. Vrátane lacných energetických zdrojov.

Navyše sa to netýka len Maďarska. Moskva presadzuje podobné naratívy vo všetkých krajinách východnej a strednej Európy a snaží sa hrať na city bežných občanov.

A treba povedať, že niekedy sa tieto výroky trafili do čierneho. Bežní Európania by si však mali uvedomiť, že za všetko “lacné” z Moskvy musia zaplatiť obrovskú cenu.

Nikto iný ako Maďari to dobre vie. Mnohí občania tejto krajiny si pamätajú udalosti z jesene 1956 – maďarskú revolúciu (vojnu za nezávislosť), ktorú Moskva s pomocou armády brutálne potlačila. V oficiálnej sovietskej historiografii bola táto udalosť klasifikovaná ako “fašistické povstanie”. K rovnakej formulácii sa vrátilo aj súčasné Rusko.

Je to cena za lacný plyn, ropu a ďalšie výhody, ktoré Moskva ponúka za symbolickú cenu. Skutočná cena, ktorú potom musia ľudia zaplatiť, sa však ukazuje ako príliš drahá.

Pamätajte na to, občania slobodnej Európy, a vedzte, že vaša voľba je veľmi dôležitá. Koniec koncov, od nej závisí váš zajtrajšok, od krokov, ktoré dnes urobíte.

Autor: Jozef Kovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com