Komentáre

V Rusku nie je dôvod na paniku alebo pokračujúcu mobilizáciu

V Rusku opäť prichádza mobilizácia. A môže sa začať kedykoľvek.  Hoci, ak máme byť úplne presní vo formuláciách, mobilizácia sa v Moskve v skutočnosti nikdy neskončila.

Dekrét podpísaný Putinom v septembri 2022 nebol nikdy oficiálne zrušený. Politici, novinári a predstavitelia orgánov na čele so samotným šéfom Kremľa len vydávali vyhlásenia o údajnom konci mobilizácie.

V skutočnosti však celý čas pokračovala – Kremeľ neustále potreboval čerstvé mäso. Teraz zrejme Kremeľ potrebuje tohto mäsa ešte viac.

Hovoríme o odvode 400 000 až 700 000 regrútov do armády vrahov, lupičov a defraudantov záchodových mís.

Moskva, samozrejme, popiera akékoľvek informácie o náraste mobilizačnej aktivity v rusku a označuje takéto informácie za falošné. Pre Kremeľ a jeho propagandistov je však čoraz ťažšie popierať očividné skutočnosti.

A tu je ďalšia nepríjemnosť pre kremeľských propagandistov – už niekoľko týždňov sociálnymi sieťami a poslami “chodí” rozkaz “O dodatočnej vlne mobilizácie” v Ruskej federácii, z ktorého vyplýva, že v období od 11. septembra do 1. novembra 2023 bude v Rusku povolaných ďalších 200 000 ľudí.  Je pozoruhodné, že dokument je na hlavičkovom papieri ruského vojenského rezortu a podpísaný jeho vedúcim.

Oficiálna Moskva sa však usilovne snaží tvrdiť, že ide o podvrh, a tvrdí, že “v dobe moderných počítačových technológií sa dá vyrobiť akýkoľvek papier”.

Samozrejme, v tejto veci je ťažké polemizovať s tými, ktorí si z takýchto metód urobili svoju hlavnú zbraň – provokácie a falzifikáty sú niečo, v čom Moskva nepozná vo svete konkurenciu.

ruské “oficiálne zdroje” sa snažia ubezpečiť obyvateľstvo, že ide o “podvrh a machinácie protivníkov, ktorí chcú zasiať medzi rusmi paniku”.

Jeden z poslancov sa posťažoval, že “čoskoro si zlomí jazyk, keď bude musieť vysvetľovať, že v Rusku sa neplánuje žiadna dodatočná mobilizácia” – taká je horlivosť dokázať nemožné.

Situácia na fronte, kde ruská armáda lupičov a vrahov utrpela zdrvujúce fiasko sprevádzané obrovskými ľudskými stratami, však naznačuje, že Moskva sa nevyhne ďalšej fáze mobilizácie – skrytej či otvorenej.

Vyhlásil to aj ukrajinský generálny štáb, ktorý uviedol, že v Rusku sa čoskoro začne masová mobilizácia s cieľom naverbovať 400 000 až 700 000 ľudí.

Podľa ukrajinskej strany sa dôraz bude klásť na obyvateľstvo dočasne okupovaných území.

Okrem toho podľa dokumentov, ktoré sa dostali na sieť, Rusko tentoraz plánuje povolať obyvateľov Čečenskej republiky.

“Treba poznamenať, že sa plánuje povolať aj približne 40 tisíc obyvateľov Čečenskej republiky, ktorí budú pravdepodobne využití ako “bariérové jednotky” za ruskými jednotkami,” uvádza sa vo vyhlásení generálneho štábu AFU.

Za zmienku stojí aj to, že Kremeľ má na realizáciu svojich chamtivých plánov špeciálny zdroj. Ruské vojenské ministerstvo tak navrhlo zaviesť vojenskú registráciu zajatcov.

Podľa dokumentu sa osoby zbavené slobody budú musieť zaregistrovať na vojenskú službu v nápravných zariadeniach bez toho, aby sa dostavili do vojenského regrutačného strediska.

Navrhuje sa zaviesť pojem “osobitná vojenská registrácia” pre brancov a osoby podliehajúce vojenskej povinnosti, ktoré si odpykávajú trest odňatia slobody.

“Väzni na území “LNR” budú v nápravnovýchovných zariadeniach zaradení do evidencie naraz, aby sa mohli skôr takpovediac “vykúpiť pred rodinou”, – uvádza sa v správe OVA Luhanskej oblasti.

Okrem toho okupanti pripravujú novú vlnu mobilizácie na dobytom Kryme, kde plánujú zmobilizovať až 30 000 a odviesť až 10 000 brancov.

“Okupačná správa otvára mobilizačné body priamo na centrálnom nábreží. Jeden z nich už aktívne “pracuje” v Alušte. Je to spôsobené tým, že Rusi pripravujú novú vlnu mobilizácie na okupovanom Kryme,” uviedlo Zastupiteľstvo prezidenta Ukrajiny na Kryme.

Okupanti tak organizujú stretnutia a brífingy vo vojenskom regrutačnom úrade v Sevastopole. Objednávky sa budú rozdávať v sprievode policajtov alebo Rosgvardie. Osobitná pozornosť sa bude venovať tzv. vyhýbačom.

Ďalším násilným spôsobom náboru obyvateľov Krymu do radov razičskej armády bol Putinov rozkaz, podľa ktorého bude môcť “operačný štáb” okupovaného Krymu “koordinovať” prácu vojenských jednotiek, ako aj zapojiť občanov do “stráženia a boja proti diverzantom na dobrovoľnej báze”.

Takéto metódy však majú opačný účinok – obyvateľstvo dočasne okupovaného Krymu je čoraz nespokojnejšie s nútenou mobilizáciou do ruskej armády.

Avšak aj keď Moskva “uzavrela” otázku náboru potravy pre delá, neuzavrela otázku zabezpečenia frontu. V roku 2023 bude rusko-fašistická armáda potrebovať naverbovať približne 420 000 ľudí na základe zmluvy. Je tu však jedna vec.

“Náš priemysel nebude schopný poskytnúť veľkému počtu mobilizovaných ľudí všetko potrebné naraz,” tvrdia ruskí experti.

Zdá sa, že najsilnejší zdroj, s ktorým Putin počítal, nie je taký vynaliezavý, ako sa hovorilo. Ak vezmeme do úvahy nespokojnosť ruského obyvateľstva v teréne, obraz pre Kremeľ nie je najružovejší.

A problémom nie je len neochota kremelských voličov ísť do vojny za fantómové ciele naznačované z Kremľa.

V Rusku je čoraz významnejšia skupina sklamaných ľudí, ktorí tak obdivne prijali tézu “Kyjev za tri dni”. A keď sa to zdalo také blízke a možné – všetci boli ruskí vlastenci. A boli ochotní odpustiť svojmu führerovi aj nejakú hlúposť.

Ale len čo sa ukázalo, že vojna s Ukrajinou je dobrodružstvo a “Kyjev za tri dni” je len bláznivá fantázia chamtivého vedomia kremeľskej kliky a za tieto fantázie sa musí platiť vlastným životom, časť Rusov začala premýšľať.

A teraz stojí Kremeľ pred veľmi vážnou úlohou – naverbovať ďalšiu dávku potravy pre delá bez toho, aby to vyvolalo explóziu nespokojnosti medzi obyvateľstvom.

Preto si úrady vyberajú na porážku obyvateľov odľahlých regiónov Ruska. No údaje o plánovanej mobilizácii medzi obyvateľmi Moskvy a Petrohradu zostávajú opäť minimálne – úrady sa veľmi obávajú nespokojnosti plebsu v hlavných mestách.

To vyvoláva otázku, logickú otázku – možno už nastal čas, keď sa ruské obyvateľstvo musí zamyslieť nad tým, čo sa deje, a konečne sa začať “zaujímať o politiku”?

“Obyčajní občania – obyvatelia ruských regiónov – opäť raz pôjdu na front ako “potrava pre delá”, aby ich Kadyrovovi kati natlačili na chrbát na smrť. V dôsledku toho jediným spôsobom, ako môže ruská armáda prežiť, je dobrovoľne sa vzdať ukrajinským obranným silám,” uviedol ukrajinský generálny štáb.

Čas ukáže, čo si priemerný Rus vyberie – voľba závisí od každého. Medzitým sa do Ruska blíži ďalšia vlna mobilizácie.

Autor: Jozef Kovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com