Komentáre

António Guterres ponúka ústupky Rusku. Chyba, s teroristami sa nevyjednáva 

Podľa tajného listu generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa predložila OSN Rusku sadu významných ústupkov výmenou za obilnú dohodu.

Koncom augusta OSN ponúkla Rusku štyri dôležité ústupky v snahe vrátiť Moskvu za rokovací stôl ohľadne dohody, podľa ktorej by Ukrajinci mohli vyvážať obilie do rozvojových krajín.

Na tajný list generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa upozornil vo svojej zamknutej sekcii nemecký denník Bild, český server Novinky.cz ho monitroval vo svojej voľne prístupnej sekcii. Bild tvrdí, že Guterres poslal ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi list už 28. augusta. OSN na otázky Bildu ohľadne listu neodpovedala, potvrdila len, že v záujme odblokovania ukrajinských prístavov je možné Rusku ponúknuť zmiernenie niektorých sankcií.

Štyri ústupky Rusku

Podľa Bildu Guterres poslal Lavrovovi list, v ktorom mu ponúka prístup Ruskej agrárnej banky do systému Swift, rozmrazenie zablokovaných ruských aktív v západných bankách, ruské lode by získali obmedzený prístup do európskych prístavov a OSN by Rusku pomohla s poistením lodí s nákladom obilia.

Tajný list Guterresa Lavrovovi teda ukazuje, že OSN je ochotná zájsť pri zmierňovaní sankcií poriadne ďaleko. Deje sa tak po tom, ako Rusko odstúpilo od obilnej dohody sprostredkovanej Tureckom, ktorá umožňovala Ukrajincom vyvážať tento produkt do tretích krajín. Ruská armáda odvtedy neustále bombarduje ukrajinské prístavy v delte Dunaja, odkiaľ sa Kyjev snaží alternatívne vyvážať obilie do rozvojových krajín. Pokračuje zároveň aj bomardovanie ukrajinských prístavov pri Čiernom mori.

S teroristami sa má bojovať

OSN teda ustupuje ruskému vydieraniu a Putinovým teroristickým akciám voči ukrajinským nákladným lodiam s obilím. Rusi takto blokujú vývoz 725 000 ton obilia, z ktorých by časť mala skončiť aj v potravinovom programe OSN.

Zo strany OSN a Guterresa ide o chybu. Najvýznamnejšia svetová organizácia nemôže ustupovať ruskému bombardovaniu v čase, keď všetky západné krajiny pritvrdzujú sankcie voči agresorovi. Rusko potrebuje pocítiť, že jeho agresia bude potrestaná a ústupky bude vnímať len ako slabosť a bombardovanie ukrajinských prístavov ešte viac zosilní. Rusko musí spoznať, že s teroristami sa nevyjednáva, proti teroristom sa bojuje.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com