Komentáre

Spravodlivosť na bieloruský spôsob. Lukašenko udeľuje Protasevičovi milosť.

Posledný európsky diktátor, uzurpátor, postupne sa pomiatajúci a starnúci “prezident RB” Lukašenko podpísal dekrét o omilostení jedného zo svojich hlavných nepriateľov – opozičného novinára Protaseviča.

Dnes si už na tento príbeh málokto spomenie, ale keď pred dvoma rokmi bieloruské úrady spáchali teroristický útok, pri ktorom vzali európskych občanov ako rukojemníkov a použili stíhačky na pristátie civilného lietadla, vyzeralo to ako bomba.

Romana Protasieviča zadržali v máji 2021 po násilnom nástupe do lietadla spoločnosti Ryanair, ktoré letelo z Atén do Vilniusu.

Súd v Minsku 3. mája toho istého roku uznal Protaseviča vinným z verejných výziev na prevzatie štátnej moci, teroristických činov, urážky prezidenta, šírenia zámerne nepravdivých informácií o Bielorusku a ďalších trestných činov. Celkovo bol opozičný novinár obvinený podľa 11 článkov Trestného zákona Bieloruska.

V dôsledku toho bol Protasevič odsúdený na osem rokov odňatia slobody.

Veľmi skoro po svojom zadržaní vyhlásil, že spolupracuje s vyšetrovaním, aby “odčinil škodu”, ktorú “spôsobil krajine”.

Osoby blízke Romanovi vtedy vyzývali, aby sa k jeho “priznaniu” pristupovalo kriticky, a tvrdili, že bolo získané pod “fyzickým nátlakom”.

V zásade to bolo viditeľné voľným okom, na videách, ktoré niekedy ukazovali provládne kanály.

Ale Lukašenkovi to ako zvyčajne prešlo. Možno mu to celkom neprešlo, ale podarilo sa mu udržať si moc a nedostal tie sankcie, ktoré mu za takéto odvážne rozhodnutie hrozia.

A teraz bývalý šéf Nexty Roman Protasevič povedal bieloruským médiám, že bol omilostený.

“Doslova pred chvíľou som podpísal všetky príslušné dokumenty, že som bol omilostený. To je, samozrejme, len skvelá správa,” povedal Protasevič novinárom v Minsku.

Pravdepodobne môžeme tento príbeh ukončiť, pretože je málo pravdepodobné, že mladý muž, ktorý sa dostal do mlynského kameňa Lukašenkových špeciálnych služieb, bude pokračovať v tom, čo pred niekoľkými rokmi začal.

A nikto nemá právo ho odsudzovať, pretože na to, aby ho mohol súdiť, musí byť v jeho koži, a to sa človeku pravdepodobne nechce.

Samozrejme, môžeme sa spoliehať aj na nečinnosť svetového spoločenstva, ktoré akoby v istom momente na Protasieviča a jeho prípad zabudlo.

Ako epilóg tohto príbehu je vhodné položiť otázku Bielorusom, ktorí na jednej strane preukázali pripravenosť vyjsť na protest na obranu svojich práv, ale na druhej strane ho ešte nedotiahli do logického konca.

Násilným pristátím lietadla s Protasiewiczom Lukašenko vysadil všetkých Bielorusov – ukázal im svoje miesto v jeho vízii reality.

A zdá sa, že si tento odkaz vypočuli, a keďže nechcú ísť v Protasiewiczových stopách, jednoducho sa rozhodli mlčať. Niekedy je mlčanie zlato. Ako to dopadne pre Bielorusov, ukáže čas.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com