Slovensko

Ako sa šíria dezinformácie a hoaxy? Polícia na Slovensku hovorí o troch úrovniach

Dezinformácie a hoaxy sa podľa polície šíria na Slovensku tromi úrovňami. Policajný zbor preto pripravil pre verejnosť prehľadnú infografiku s cieľom vysvetlenia „cesty“ dezinformácií na Slovensko.

Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková. Prvá úroveň tvorby dezinformácií sa podľa polície odohráva v prostredí cudzích štátnych mocností alebo záujmových skupín.

Hoaxy na dennej báze

V prvom prípade uvádza polícia ako príklad Ruskú federáciu, ktorá tvorí a šíri ďalej hoaxy na dennej báze. V druhom prípade môže podľa polície ísť napríklad o podnikateľské skupiny alebo politicky exponované skupiny, ktoré môžu taktiež pôsobiť v zahraničí, ale aj v domácom prostredí.

Vzťah medzi cudzou mocnosťou a záujmovými skupinami môže, ale nemusí existovať, môže byť založený na jednostrannej, inšpirujúcej komunikácií, ale aj vzájomnej spolupráci.

Obe primárne skupiny majú rovnaký cieľ – šírením dezinformácií chcú dosiahnuť uspokojenie vlastných potrieb. V prípade Ruskej federácie ide napríklad o znižovanie podpory Ukrajiny, spochybňovanie medzinárodných spoločenstiev, prípadne až zmanipulovanie volieb v konkrétnej krajine. V prípade záujmových skupín môžeme hovoriť o naplnení ekonomických a silových cieľov s rozšírením svojho postavenia a vplyvu.

Informačné kanály z druhej úrovne

Najvýznamnejšiu úlohu v ceste hoaxu na Slovensko zohrávajú podľa polície informačné kanály z druhej úrovne, ktoré prvej úrovni pomáhajú v masovom a popularizačnom šírení dezinformácií. Tieto kanály tak môžu robiť na základe vlastného presvedčenia, ale predovšetkým s vidinou finančného či osobného zisku.

Môže ísť o nižšie postavené záujmové skupiny (rôzne organizácie, nezávislé združenia, spolky atď.), „nezávislých aktivistov“ (zneužívajú známosť svojho mena a tvária sa nezávisle, avšak konajú v prospech dezinformačnej scény), vplyvných hráčov (tzv. influenceri, vysoký zásah, renomé v časti spoločnosti, silné postavenie na základe kariérnych úspechov) a alternatívne zdroje (stránky tváriace sa ako médiá).

Úlohou sekundárnej úrovne je v rôznych obmenách šíriť dezinformácie vytvorené na primárnej úrovni masám čitateľov, divákov či poslucháčov.

Agresívne správanie v online priestore

Sekundárna úroveň spoločne vytvára komplexnú sieť dezinformačných zdrojov, ktoré zaplavujú informačný priestor, vytvárajú chaos, udržiavajú stav permanentného hnevu, podnecujú k agresívnemu správaniu, vyvolávajú spochybňovanie činnosti štátnych orgánov a podobne.

Tretiu úroveň tvoria príjemcovia dezinformačných správ v online priestore. Či už si zdieľajú medzi sebou alebo si len čítajú správy prostredníctvom webových stránok, sociálnych sietí alebo četovacích aplikácií, stávajú sa významným článkom v reťazci cesty hoaxu na Slovensko.

Časť z tohto publika totiž posúva informácie ďalej do skutočného sveta osobám, ktoré dezinformačné kanály nesledujú, či už zo všeobecného nezáujmu alebo absencie pripojenia na internet.

Hoaxy sa tak v poslednom článku reťazca šíria ústnym podaním a majú potenciál primäť dovtedy neaktívnu časť populácie k sledovaniu a viere v dezinformácie.

Zdroj: https://sita.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com