Svet

Systém Patriot bol pri Kyjeve poškodený: Americkí inšpektori preveria jeho stav

Poškodenie systému protivzdušnej obrany Patriot po ruskom raketovom útoku z utorka rána na oblasť v okolí Kyjeva je minimálne.

Pre americkú spravodajskú televíziu CNN to uviedli traja americkí predstavitelia, pričom jeden z nich označil poškodenie za “malé”. Spojené štáty vyslali v utorok inšpektorov, aby systém Patriot na mieste preskúmali po tom, ako ich ukrajinská strana informovala, že systém sa zdá byť poškodený, spresnil jeden z predstaviteľov citovaných CNN.

Samotný systém je stále funkčný a radarový komponent Patriotu, ktorý je jedným z jeho najdôležitejších prvkov, nebol poškodený, uviedla CNN. Americkí predstavitelia sa preto domnievajú, že systém Patriot nebude potrebné stiahnuť z bojiska na opravu.

Kompletná batéria Patriot má šesť hlavných komponentov: generátory, radarovú súpravu, riadiacu stanicu, antény, odpaľovaciu stanicu a záchytné rakety. Tieto komponenty fungujú vo vzájomnej interakcii – aby bolo možné odpáliť strelu Patriot a úspešne ju naviesť na cieľ. Jednotlivé súčasti Patriotu sú pritom rozmiestnené v určitej vzdialenosti od seba, preto je sotva možné zasiahnuť ich jednou raketou, upozornili americkí experti. CNN dodala, že nateraz nie je jasné, ktorá časť systému Patriot bola poškodená, ani či ju poškodil zásah nejakej strely alebo padajúce úlomky.

Ukrajinská armáda informovala, že jej protivzdušná obrana v utorok ráno úspešne zneškodnila všetkých šesť ruských hypersonických striel Kinžal a že vyhlásenie ruského ministerstva obrany sa nezakladá na pravde. Televízia CNN následne v utorok s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že systém Patriot utrpel určité poškodenie a americkí predstavitelia posudzujú jeho závažnosť.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com