Komentáre

ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Putina a komisárku Ľvovú-Belovú za nezákonnú deportáciu a premiestnenie civilného obyvateľstva na Ukrajine

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal 17. marca 2023 zatykač na ruského prezidenta Putina a ruskú komisárku pre práva detí Ľvovú-Belovú na základe obvinení z nezákonnej deportácie, premiestnenia alebo pozbavenia osobnej slobody. obyvateľstvo okupovaného územia na území alebo mimo neho. Toto rozhodnutie je významnou ranou pre Putinov režim a podkopáva jeho legitimitu vo svete.

Putin sa stal po sudánskom prezidentovi Umarovi al-Bašírovi druhou formálnou hlavou štátu, po ktorej ICC vyhlásil pátranie. Rozhodnutie ICC znamená pre Putina stratu imunity ako hlavy štátu, zbavenie možnosti cestovať do väčšiny krajín sveta a zablokovanie medzinárodných rokovaní so zločineckým režimom. Toto rozhodnutie označuje Rusko za vyvrheľov v medzinárodnom spoločenstve kvôli činom jeho prezidenta. Jej návrat do civilizovaného sveta je možný až po tom, čo Putin a jeho okolie odčinia spáchané zločiny.

Obvinenia voči Putinovi a Ľvovej-Belovej sa týkajú únosov ukrajinských detí, čo je len jeden z mnohých druhov ruských zločinov. Tento zločin je pomerne ľahko právne dokázateľný, pretože samotní okupanti zozbierali množstvo dôkazov. Únosy detí otvárajú cestu k obvineniam z genocídy, ktorá je jedným z priamych znakov zločinu genocídy. K obžalobe sa preto môžu pridať aj ďalšie prejavy genocídy, akými sú vraždy a vytváranie neznesiteľných životných podmienok.

Obžaloba ICC narúša propagandistický príbeh Kremľa o jeho „humanitárnej misii“ na Ukrajine a „dobrovoľnej migrácii Ukrajincov do Ruskej federácie“. Medzinárodný trestný súd nie je jedinou inštitúciou, ktorá vyšetruje ruské zločiny. Ukrajina sa snaží o vytvorenie Špeciálneho medzinárodného tribunálu na vyšetrovanie zločinu ruskej agresie a okolo neho sa vytvára koalícia krajín. V prípade MH17 už padla obžaloba, ktorá poukazuje na zapojenie Ruska do zločinu. Potreba vyšetrovania ruských zločinov je uznávaná na úrovni Európskeho parlamentu a Valného zhromaždenia OSN. Najnovšia správa OSN jasne dokazuje, že ruské úrady sa dopustili početných porušení medzinárodného práva, ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva.

Pri takejto koncentrácii vyšetrovacieho úsilia bude pre Putinov režim jednoducho nemožné vyhnúť sa trestnej zodpovednosti za zločiny spáchané na Ukrajine. Rozhodnutie ICC predstavuje významný krok k spravodlivosti pre obete ruskej agresie na Ukrajine. Svet sa pozerá a Putinove činy majú dôsledky. Odkaz je jasný: nikto nestojí nad zákonom.

Autor: Radim Vesely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com