Ekonomika

Skvelá správa pre motoristov: Za benzín a naftu zaplatíme oveľa menej!

V druhom štvrťroku sa môžu slovenskí motoristi tešiť na výrazné znižovanie cien pohonných látok. Očakávajú to analytici zo združenia Dáta bez pátosu.

Dôvodom podľa nich je pokles cien ropy, hlavne ruskej ropy Ural, ktorá po prvýkrát po dlhšom období klesla pod hranicu 50 amerických dolárov za barel. „Ruská ropa kopíruje pokles cien všetkých druhov ropy na svetových trhoch,“ podotkli analytici na sociálnej sieti.

Slovenskí motoristi by mali podľa analytikov očakávať výraznejší pokles cien benzínov a nafty na pumpách o 4 až 6 týždňov. „V druhom štvrťroku 2023 sa dočkáme. Však, MOL (vlastník bratislavskej rafinérie Slovnaft, pozn. red.)?“ opýtali sa analytici.

Pozitívna situácia je podľa analytikov aj pri zemnom plyne. Pred zimou 21/22 bolo totiž podľa nich v európskych plynových zásobníkoch len 20 % ročnej spotreby plynu. „Pred budúcou zimou 23/24 plné sklady pokryjú 33 % ročnej spotreby. Je to vďaka poklesu spotreby, zoštátneniu Gazprom skladov a plneniu zásobníkov na 100 %,“ konštatovali slovenskí analytici.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com