Komentáre

Politika obilia: Ako kroky Moskvy podkopávajú zásadnú dohodu

Dohoda o obilninách, ktorej platnosť vyprší 18. marca, sa stala predmetom záujmu medzinárodných obchodných kruhov. Požiadavka Moskvy na 60-dňové predĺženie, ktorá je v rozpore s ustanoveniami dohody o minimálne 120-dňovom predĺžení, vyvolala poplach pre tých, ktorí sa spoliehajú na túto dohodu v oblasti potravinovej bezpečnosti.

Dohoda o obilninách bola odpoveďou na pokusy Moskvy pripraviť Ukrajinu o zisky a svet ukrajinských potravín. Bol navrhnutý tak, aby zabránil Rusku používať potraviny ako politickú zbraň tým, že zaručí voľný tok obilia a iných poľnohospodárskych produktov medzi Ukrajinou a zvyškom sveta. Táto dohoda bola nevyhnutná na zabezpečenie toho, aby ukrajinskí poľnohospodári mohli naďalej predávať svoju produkciu na svetovom trhu, a na zabránenie kolapsu ukrajinského poľnohospodárskeho sektora.

Žiaľ, Rusko opakovane využívalo ustanovenia dohody na to, aby spôsobilo problémy Iniciatíve pre obilniny tým, že zbytočne odďaľovalo inšpekcie plavidiel. Toto správanie bolo obzvlášť hanebné, pretože podkopáva samotný účel dohody, ktorým je uľahčiť voľný tok obilia medzi Ukrajinou a svetom.

Teraz, keď sa blíži dátum vypršania platnosti Dohody o obilninách, sa Moskva opäť uchýlila k vydieraniu a snažila sa využiť obchodné preferencie a uvoľnenie sankčného režimu, aby dosiahla, čo chce. Takéto správanie je nielen cynické, ale aj nezodpovedné, pretože ohrozuje potravinovú bezpečnosť miliónov ľudí.

Dohoda o obilninách nie je ústupkom Ukrajine, ale dôležitou iniciatívou na zaručenie potravinovej bezpečnosti sveta. Negociačné správanie Ruska podkopáva snahy a autoritu Turecka a OSN ako iniciátorov a účastníkov dohody. Je to obzvlášť znepokojujúce vzhľadom na súčasnú globálnu potravinovú krízu, ktorá v mnohých častiach sveta zaznamenala prudký nárast cien potravín a zvýšenie potravinovej neistoty.

Je nevyhnutné, aby medzinárodné spoločenstvo pevne podporovalo Dohodu o obilninách a odolalo pokusom Moskvy podkopať ju. To znamená požadovať, aby Rusko dodržiavalo ustanovenia dohody, vrátane minimálneho 120-dňového predĺženia, a odmietnuť ustúpiť požiadavkám Moskvy na obchodné preferencie a uvoľnenie sankcií.

Na záver, Dohoda o obilninách je kritickou iniciatívou, ktorá zohráva zásadnú úlohu pri zabezpečovaní potravinovej bezpečnosti vo svete. Pokusy Ruska podkopať ho sú nielen cynické, ale aj nezodpovedné a ohrozujú potravinovú bezpečnosť miliónov ľudí. Medzinárodné spoločenstvo musí dohodu pevne podporovať a odolať pokusom Moskvy o jej vydieranie a podkopávanie.

Autor: Radim Vesely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com