Komentáre

Negatívna synergia medzi Budapešťou a Moskvou

Masmédiá a sociálne siete ovládané Kremľom radi a ochotne prenášajú doslova každé nesúhlasné slovo politikov jej susedných štátov na adresu Ukrajiny. Ak však v prípade Poľska alebo Rumunska musia ruské masmédiá vyhľadávať a umelo nafukovať zriedkavé vyjadrenia radikálnych nacionalistov, potom kremeľskí propagandisti nemajú s informačným priestorom Maďarska problémy.

Maďarské masmédiá tak 18. januára odsúdili, že z verejných budov v meste Mukačevo a priľahlých obciach boli odstránené štátne vlajky a národné symboly Maďarska a nápisy v maďarskom jazyku. Informovalo sa aj o údajne náhlom a neodôvodnenom odvolaní riaditeľov a učiteľov maďarských škôl. Potom Budapešť vyhlásila neprípustnosť brutálnych akcií proti etnickým Maďarom zo Zakarpatskej oblasti Ukrajiny. Minister zahraničných vecí Maďarska Peter Szijjárto v dôsledku toho uviedol, že pre jeho krajinu je ťažké podporovať Ukrajinu v konfrontácii s ruským agresorom, keďže na ukrajinskom území sú údajne utláčané práva maďarskej menšiny. Samozrejme, tieto správy boli preberané a šírené ruskými masmédiami s nádejou, že miera maďarsko-ukrajinských rozporov na Zakarpatsku výrazne vzrastie.

Taktiež maďarské masmédiá, ktoré sú spájané s provládnou maďarskou stranou Fidesz, sa uchyľujú nielen k manipulácii s faktami, ale aj k šíreniu vyslovene dezinformácií. Konštatovalo sa teda, že ukrajinské úrady zámerne uskutočňujú masovú mobilizáciu etnických Maďarov na Zakarpatsku, aby nahradili straty na bojisku. Alebo o tom, že vedenie ozbrojených síl Ukrajiny zámerne vrhlo na miesto najkrvavejších bojov o Soledar 128. samostatnú ťažobnú a útočnú brigádu z Mukačeva, takmer celú osadenú etnickými Maďarmi (hoci formovanie vojenských jednotiek na základe tzv. etnická alebo regionálna charakteristika je charakteristickejšia pre ruskú armádu) . Tieto a ďalšie maďarské úniky informácií sa ukázali ako úplne falošné. Samozrejme, rýchlo ich rozšírila kremeľská propaganda s nádejou, že na Zakarpatsku začnú medzietnické nepokoje a Budapešť zablokuje vojenskú pomoc Kyjevu z EÚ a ďalší balík sankcií proti Rusku.

Vo všeobecnosti, dávno pred rozsiahlou inváziou ruských vojsk na Ukrajinu, rozpútali maďarské masmédiá mocnú protiukrajinskú hystériu, ktorá neustále pokrývala imaginárne prenasledovanie zakarpatských Maďarov. Budapešť sa v dôsledku svojej agresívnej politiky podpory Maďarov v zahraničí pohádala s väčšinou svojich susedov, predovšetkým s Rumunskom a Slovenskom. Podľa sociologických prieskumov však 55 % Maďarov označuje Ukrajinu za krajinu s najväčšou koncentráciou maďarskej menšiny v zahraničí. V skutočnosti to tak nie je – maďarská komunita na Ukrajine je na štvrtom mieste na svete (150 000 ľudí, čo je 0,3 % všetkých občanov a 12 % obyvateľov Zakarpatska). Tento skreslený mediálny efekt nepochybne nevznikol z ničoho, ale stal sa odrazom premyslenej negatívnej politiky vlády V. Orbána vo vzťahu k Ukrajine.

Takže napríklad maďarské masmédiá už roky vysielajú údajný útok Kyjeva na vzdelávanie Maďarov. V Zakarpatsku totiž nastala situácia, keď absolventi plne maďarských škôl dostali vysvedčenie o stredoškolskom vzdelaní a zároveň neovládali štátny jazyk, teda ukrajinčinu. Takíto absolventi si nepochybne nemohli nájsť prácu ani vstúpiť do vysokej školy na Ukrajine. V skutočnosti mali len jednu možnosť – presťahovať sa do Maďarska, čo, samozrejme, Budapešti veľmi prospelo. Kyjev v snahe napraviť túto situáciu zaviazal všetky školy národnostných menšín, aby postupne prešli na vyučovanie väčšiny (ale nie všetkých!) predmetov v ukrajinskom jazyku. Budapešť v reakcii na to vytvorila veľký škandál a začala sa usilovať o zachovanie miestnej vzdelávacej siete v Zakarpatsku v maďarskom jazyku.

Ruské špeciálne služby tiež celkom úspešne fungovali na Zakarpatsku dávno pred rozsiahlou inváziou na Ukrajinu. Došlo k viacerým útokom na maďarské konzuláty a kultúrne reprezentácie (pálenie, rozbíjanie okien, poliatie farbou), vandalizmus maďarských pamiatok, dokonca aj osobné vyhrážanie sa predstaviteľom miestnej maďarskej komunity. Pracovníci ukrajinských orgánov činných v trestnom konaní po čase – po pol roku či dokonca roku – poskytli svojim maďarským kolegom nezvratné dôkazy, že uvedené opatrenia sú dielom ruských špeciálnych služieb. Hneď po spáchaní týchto zločinov však, samozrejme, maďarské (a potom aj ruské) masmédiá zverejnili senzačné titulky o nepotrestaných zverstvách ukrajinských krajne pravicových síl na Zakarpatsku.

Skupina maďarských občanov úzko spätých s Ruskom, ktorí si hovoria Magyar Békekör, tak plánuje 28. januára v blízkosti ukrajinského veľvyslanectva v Budapešti usporiadať protest s požiadavkou, aby ukrajinské úrady zastavili mobilizáciu Maďarov zo Zakarpatskej oblasti Ukrajiny. . Treba poznamenať, že akciu budú mať tí istí ľudia, ktorí otvorene spolupracujú s ruskou ambasádou v Maďarsku a ich lídri sa zúčastňujú na provládnych fórach v Iráne. Treba si tiež uvedomiť, že protest bude extrémne malý. Bude oveľa viac novinárov alebo blogerov, ktorí sa ho budú snažiť pokryť, ako účastníkov. Ale hmotnosť tu nie je hlavná vec. Hlavnou vecou je vytvoriť precedens, ktorý bude neskôr replikovaný všetkými spôsobmi, ktoré majú Rusi k dispozícii v krajinách EÚ a vo zvyšku sveta. Veď na mítingu sa budú opakovať ruské propagandistické naratívy o „neonacistickom režime nastolenom na Ukrajine, ktorý posiela na smrť predstaviteľov etnickej menšiny“ a o „USA podnecujúcom globálnu vojnu proti Rusku“.

Treba si uvedomiť, že falošné správy šírené maďarskými médiami o Ukrajine, jej ozbrojených silách a priebehu vojny s Ruskom budú aj naďalej okamžite preberané a široko distribuované ruskými masmédiami. Cieľom Budapešti v tejto dezinformačnej kampani je získať z Kyjeva čo najviac legálnych príležitostí pre svoj ďalší zásah do života Zakarpatska (ako aj zvýšiť rating súčasnej vlády v Maďarsku). Cieľom Moskvy je podnecovať medzietnické nepriateľstvo medzi Maďarmi a Ukrajincami vo všeobecnosti a najmä v Zakarpatskej oblasti. Bohužiaľ, tieto kruté snahy Budapešti a Moskvy poskytujú v súčte negatívnu synergiu.

Dodržiavanie informačnej hygieny a včasné odhaľovanie maďarsko-ruských fejkov by však malo obyvateľom Európy pomôcť neutápať sa vo vlnách dezinformácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com